WordPress Eklentileri

Haziran 30, 2014
wordpress eklentileri
wordpress eklentileri

Site kurulumunda her alan için fayda sağlayan ve her alana göre uyarlanabilen wordpress, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamada en iyi özelliklere sahiptir. Tabi her sitede olduğu gibi wordpress’te de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan en önce geleni, bir kere aldığınız temanın kod yığını içermemesi gerekiyor. Son zamanlarda özellikler gördüğüm için söylüyorum, yapılan temalar görsel olarak gerçekten çok kaliteli ancak SEO analizi yaptığınızda büyük iyi dileklerin sönüp gitmemesi işten değil. Bu nedenle hazır tema alacağınız ya da yaptıracağınız zaman tema kodlarının ne düzende yapıldığını mutlaka öğrenin. Tüm bunları en iyisini seçtiğinizde geriye kalan faydalı eklentileri kullanmak olacaktır.

WordPress eklentileri ne işe yarar?

WordPress eklentileri, sitenin çalışmasını, işleyişini ve gidişatını daha iyi yöne yöneltmek için kullanılan araçlardır. Tabi ki hepsinin çok faydalı olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak bazı eklentiler de sitelerin olmazsa olmazlarıdır. Bunlardan biri de All in One SEO. Bu eklenti ile sitenizin arama motorlarına daha hızlı takılıp indeks almasını sağlayabilirsiniz. Yine bunun gibi faydalı daha fazla eklentinin olduğunu söylemek gerekiyor. Aslında eklenti, kişinin kendi ihtiyacına göre kullanması gereken araçlardır. Mesela wordpress e-ticaret sitesini kurmuş iseniz, eCommerce eklentisi olmazsa olmazlardandır. Yani satış yapmak için “Satın al” butonlarının içerisinde olduğu bir eklenti.

WordPress eklenti nasıl kurulur?

WordPress eklentilerinden ihtiyacınız olan eklentiyi wordpress resmi sitesinden ya da yayınını yapan diğer sitelerden indirebilirsiniz. Sitenize yüklemek için de 2 yöntem vardır. Biri FTP aracı ile public_html/wp-content/plugins klasörüne atarsınız, ya da panelden Eklenti kısmına gelerek “Yükle” dediğiniz zaman da rarlı şekilde sitenize yükleyebilirsiniz. Diğer bir yükleme seçeneği ise, eklentinizin ismini bularak yine panelizden eklentiler bölümünden aratarak kolaylıkla kurabilirsiniz.

Bir sonraki konumuzda en iyi eklentlilerden söz edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat