Tanıtım yazısının faydaları

Haziran 14, 2014
Tanıtım yazısının faydaları

Web site sahiplerinin son zamanlarda SEO tekniği olarak en çok uyguladıkları yöntemlerden biri de tanıtım yazısıdır. Aslında bundan birkaç sene öncesine kadar böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuyordu. Yani dönemin şartları, web sitelerinde böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyordu. Bunun farklı nedenlerini sıralamak mümkündür. İsterseniz birkaç sebebine değinelim:

1) Rekabet yüksek değildi: Daha önceleri sanaldan para kazanma günümüzde olduğu kadar aktif değildi. Yani bir anlamda işi bilenlerin sayısı günümüzde olduğu gibi yüksek değildi. Zaman diliminin değişmesiyle birlikte, insanların araştırma ve para kazanmaya yönelik çalışmaları arttı. Bu da haliyle sanal dünyada rekabetin çıkmasına neden oldu. Mesela, giyim üzerine iş yapan e-ticaret sitelerinin sayısı çok fazla değildi. Belli başlı siteler vardı. Dolayısı ile hedef kelimede ilk sıraya çıkmak kolaydı. Ancak günümüze döndüğümüzde sayılarını saymanın mümkün olmadığını net bir ifade ile söyleyebiliriz. Bunun yan etkileri de ;

a) Arama motorlarında hedef kelimede ilk sıralara çıkmak zorlaştı.

b) Rekabetin yüksek olmasından dolayı, ana anahtar kelimelerle birlikte ara kelimeler de kullanılmaya başlandı (Örnek: Abiye modelleri anahtar kelimesine ek olarak “yazlık” abiye modelleri kelimesi) eklendi. Bu da haliyle küçük kalan sitelerin daha geride kalmasına neden oldu.

2) Referans sitelerin önemi yüksek değildi: Daha öncelerinde mesela bir sohbet, chat sitesini düşündüğünüzde, nadiren siteler vardı ve bu siteler diğer siteleri “Kardeş siteler, tavsiye linkler” gibi kelimelerle destekliyorlardı. Üstelik bunun için herhangi bir ücret talebinde bulunmuyorlardı.

Sanal dünyada bunlar ve bunlar gibi etkenler çok fazlasıyla mevcut olduğu için tanıtım yazısı gerekli bir şey olarak görülmüyordu. Hatta bunun da ötesinde bundan bir 10 yıl öncesine dönüldüğünde SEO (Search engine optimization) yani arama motorlarına yönelik çalışmalardan çoğu kişinin haberi bile yoktu. Ancak tüm bunların değişmesi, rekabetin artması, sitelerin çoğalması gibi etkenler kendini göstermeye başlayınca, bunlar da bir anlamda mecburiyet oldu. Sitelerden referans almak için ücretler ödenmeye başladı. Bunun karşılığında sitelerde tanıtım yazıları yayınlanmaya başladı. Bir anlamda işin biraz daha maliyetli olmasına neden olsa da sanal dünyada ekmek yemek için bu mecburi bir hal aldı.

Son olarak şunu söylemek gerekiyor. Tanıtım yazısı, sitelerin kısa sürede yükselmesi adına etkili bir çalışmadır. Bu sayede hedef kelimede üst sıralarda çıkmak daha kolay oluyor ve kalıcı yazılar oldukları için sırayı korumak, site sahibinin ilgisine bağlı olarak sürekliliğini koruma altına alabiliyor.

2 thoughts on “Tanıtım yazısının faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat