Sosyal İmleme Faydaları

Haziran 28, 2014
Sosyal imleme faydaları
Sosyal imleme faydaları

İnternet dünyasında her alanda web site bulmak mümkündür. Firma siteleri, kurumsal web siteler, e-ticaret siteleri ve daha akla gelebilecek her alanda web sitesi mevcuttur. Her birinin kendine göre işleyişi, kendine göre alanları ve aktif olduğu sektörler vardır. Her web sitesi sahibinin en büyük isteği, sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin sayısının çok olmasıdır. Bu anlamda yapılan çalışmaları gerekli alanlarda yaparak en iyisine sahip olmanın çabasını vermektedirler. Gerek dışarıdan alınan tanıtım yazıları, gerek backlink çalışmaları gibi etkin çalışmaları yapan web site sahipleri için önemli bir etkinlik daha sosyal imlemedir.

Sosyal imleme nedir?

Sosyal imleme, günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan Facebook, twitter, pinterest, İnstagram gibi sitelerde kişinin kendi sitesini paylaşmasıdır. Tabi bu paylaşım sıradan ana sayfa paylaşımı yerine, paylaşılan konuların linkleri olması gerekiyor. Mesela sitenize “Pırasanın faydaları” diye bir konu açtınız. Bu konuyu sitenizin adına oluşturduğunuz sosyal medya sayfalarında paylaştığınızda daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde buna dair yapılan çok sayıda çalışma da mevcuttur. Takipçi kasma, sayfa beğenisi gibi etkinlikler para karşılığında satılmaktadır. Tabi konumuz bu değil ama yine de denk gelmişken söylemeden geçmemek gerekiyor. Parayla aldığınız takipçiler ya da sayfa beğenilerinin siteniz için kale alınacak kadar etkisi yoktur. Çünkü bunlar bir nevi robot görevi görmektedirler. Zaten alınan takipçilerin kendi öz iradeleriyle sayfanızı beğenmediğini de söylemek gerekiyor. Bu nedenle, sahip olduğunuz bu kitleye hitaben yapacağınız paylaşımların çok fazla etkisi olmayacaktır. Bunun yerine, kendi sayfanızı kendiniz kurup, ilgi çeken konular payalştığınızda az bir sabırla sayfa takipçilerinizin sayısının arttığını görebilirsiniz. Bundan sonrasında istediğiniz kadar paylaşım yapabilirsiniz.

Sosyal İmlemenin faydaları

Gerek e-ticaret, gerek blog sitelerinde yayınlanan yazıların çok kişiye ulaşılması öncelikle sitenize olan rağbeti arttırır. Bununla birlikte ziyaretçilerinizin çoğalmasıyla arama motorlarında da daha üst sıralarda çıkmayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Yani bir nevi işinizin reklamını sosyal medyada yaparak daha iyi tanınmasını sağlayacaksınız. Kendinize ait sayfalarda yapabileceğiniz gibi farklı sayfalarda da link paylaşımı yapabilirsiniz. Tabi dikkat etmeniz gereken sayfa beğenisinin çokluğunu göz önünde bulundurmak kaydıyla. Sayfa beğenisi az olan bir yerde link paylaşımı yapmanızın elbette faydası olur. Ama “Çam sakızı çoban armağanı” misaline girmek istemiyorsanız, daha büyük kitlelere sahip sosyal medya sayfalarında paylaşım yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat