Sitelerinizi tanıtalım

Ekim 10, 2017
site tanıtım yazısı

İnternet sitelerinin en önemli işlemlerinden biri sürekli olarak güncel tutulmasıdır. Kurumsal, e-ticaret ve bireysel web sitelerdeki bu detaya önem verenler beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktadırlar.

Site güncelleme; yeni bilgiler, yeni içerikler veya kurumun resmi web sitesinde kurum ile ilgili yeni haberlerin girilmesi işlemine denir. Tabi ki bunu yaparken Google, Bing, Yahoo, Yandex ve diğer arama motorlarının istedikleri bazı kriterlere dikkat ederek yapmak gerekiyor. Örneğin yeni bir haber veya kurumun yeni hizmeti ile ilgili bir tanıtım yazısı yazılırken; anahtar kelime, hedef kelime ve kelime analiz grubunu inceleyerek içerik hazırlamak gerekiyor.

Site tanıtım yazısı nasıl yazılır?

Çoğu “makale yazarı” yoğunlaştırılmış anahtar kelimeler üzerinden site tanıtım yazısı hazırlar. Her ne kadar bu talep site sahiplerinden gelmiş olsa da doğru bir şey olduğu söylenemez. Site tanıtım yazısı veya herhangi bir ürün tanıtım yazısı yazılırken en önemli detaylardan biri; abartı anahtar kelimelerden kaçınmak, konunun dışına çıkmamaya dikkat etmek ve anlatılmak istenen konuyu en kısa şekilde aktarabilmektir.

Bilindiği gibi Google ve diğer arama motorları, yapay zekâ ile çalışırlar. Son zamanlarda yaşanan gelişmelerle birlikte “yapay zekâ” demek yetersiz kalmaktadır. Yazılan yazılar veya siteye eklenen görseller, arama motorlarının gelişmiş botları bir insan gibi düşünmektedir. Mesela “2017 mobilya modelleri” başlıklı bir konuda yazı yazılırken, konuyu dolaştırıp anlatmanın site sahibi adına bir faydası olmadığı kanıtlanmıştır. Arama motorlarının istediği şey; özgün, açık ve net anlatımlardır. Dolayısıyla abartılara girmek veya konu ile alaka kurmak için birkaç tekrarın edilmesi gereken yazıların siteye herhangi bir faydası yoktur.

Ürün tanıtım yazıları nasıl yazılır?

E-ticaret sitelerinin her geçen gün daha da artarak internet piyasasına girmesi, SEO hizmetleri sunan kişi veya firmaların yeni taktikler uygulamalarına sebebiyet veriyor, ancak uygulanan yeni yöntemler arasında yine ürün tanıtım yazıları olmazsa olmaz malzemelerdendir. Makale yazarları ürün tanıtım yazısı yazarken en çok da ürünü en net şekilde anlatacak cümlelerle yazıyı yazmaya dikkat etmelidirler. Çoğu e-ticaret sitesinde karşılaşılan hatalardan biri; ürün hakkında bilgi kısmına bakıldığında çoğu zaman alakasız yazılarla karşılaşmak veya ilgili bölüme gelinceye kadar okuyucunun sıkılacağı kadar uzun yazılardır. Bu durum ne internet sitesine ne de siteyi ziyaret eden müşteri açısından iyi değildir. Ürün tanıtım yazıları; kısa ve net olmakla birlikte hedef anahtar kelime içermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat