SEO uyumlu Makale

Haziran 26, 2014
SEO uyumlu makale
SEO uyumlu makale

Webmaster forumlarında sürekli karşılaştığımız bir terim üzerinde durmak istiyorum. “SEO uyumlu makale” bu terim aslında yazarlık ile uzaktan, yakından ilgisi olmayan bir terimdir. Çünkü yazarlık, bir konuyu ele alıp bilgi vermektir. Ancak iş sanala geldiğinde ve amaç arama motorlarında üste çıkmak ise yazarlık gömleğini bir yana bırakıp, işi profesyonel içerikler eklemeye dökmek gerekiyor. Sitenin aramalarda daha iyi bir yerde olması açısından konu içerisinde bazı terimler kullanılır. Ancak kullanılan terimler, kısa ve kesik kelimelerden oluştuğu için bazen anlam bozulması meydana gelebiliyor. Gerçi, amaç belli olduğu için çok da önemli değildir.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Seo uyumlu makale, hedef kelimeye odaklanarak yazılan makalelerdir. Mesela bir alışveriş siteniz var ve bu alışveriş sitesinde cilt bakım ürünlerinin satışını yapıyorsunuz. Bir cilt bakım ürünleri sitesinde yüzlerce ürün vardır. Ancak bazı ürünler daha fazla tercih edilir. Site sahipleri de buna göre içerik yazmak zorundadırlar. Gerek site içinde, gerekse referans site dediğimiz sitelerden tanıtım yazısı alarak bunu yapmak durumundadırlar. Şöyle bir örnekle açıklayalım. Anahtar kelimemizDr Murad güzellik tavsiyeleri” bu hedef kelimelerde başta çıkmak için makale yazılır. Bunun anlam bozukluğuna yer verilmeden yazılması mümkündür aslında ama o da çok fazla etkili olmaz. Mesela “H1 etiketi” dediğimiz formül kullanılarak herhangi bir anlam kaymasına girilmeden bunu yazmak mümkündür. Tabi eğer link verilmek için kullanılmıyorsa, cümle içinde kullanım, sonuna harf eklenerek anlam bütünlüğü saklanabilir. Mesela şöyle bir anlatım ile sorun ortadan kalkabilir. “Dr Murad güzellik tavsiyeleri(ni) dinleyerek güzelliğinize güzellik katabilirsiniz” gibi bir cümle kurularak devrik olması engellenebilir. Ancak genellikle anahtar kelimeler link için kullanıldıklarından her zaman düzgün bir cümle kurmak zor olabiliyor.

SEO uyumlu makalenin faydaları

Bir web sitesini daha ileri bir yere getirmek için yapılması gereken en önemli işlemlerden biri SEO uyumlu makale yazmaktır. Yani sitenizin konularını ele alan, sitenizi tanıtan ya da sitenizde ağırlık verdiğiniz konuları anlatan içerikleri yazmanız gerekiyor. Blog sitelerinde bu zaten yapılıyor. Ancak alışveriş sitelerinde buna çok fazla önem verilmiyor. Tabi ki blog özelliği olan sitelerde, bloga girilen yazılar vardır. Ancak kaliteli bir alışveriş sitenizin olmasını istiyorsanız, zahmetli ve masraflı olacak ama her ürün için açıklama kısmına en azından 100 kelimelik bir makale girmenizde fayda vardır. Tabi bunun devamının da olduğunu söylemek gerekiyor. Tanıtım yazısı, backlink vs. Tüm bunlar bir araya geldiğinde sitenizden daha iyi verim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat