Etkili Bir Makale Yazmanın 27 Yolu: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Detaylı)

SEO Neden Önemlidir?

SEO uyumlu makale, her blog veya kurumsal web sitenin temel ihtiyacıdır. Çünkü bir sitenin tasarımı, dizaynı ve kod yapısı ne kadar sağlıklı olursa olsun, arama motorlarının size değer vermesinin temelinde yatan en önemli etken makalelerinizin okunabilir olması, arama motoru dostu ve kullanıcı dostu olmasıdır.

Bu konuda ne kadar bilginiz var bilmem ama ufak bir araştırma ile internet web sitelerinin tarihi ile ilgili çok kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dünyanın ilk internet sitesi, World Wide Web, 20 Aralık 1990 yılında kuruldu. İlk kurulan bu site, İngiliz bilgisayar mühendisi ve World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee tarafından kuruldu. Tabi internet sitesi, günümüzün modern tasarımından çok uzak, hatta belki yeni neslin gördüğünde “problemli bir site” diyerek kapatacağı türden bir site… Siteyi ziyaret etmek isterseniz linke tıklayarak erişebilirsiniz.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır

“SEO uyumlu makale ile ilk kurulan site ne alaka?”

İnternet dünyasının nasıl bir deniz olduğunu anlama yaşına gelmiş bir çocuk bile anlayabiliyor. Eskiden bir ürün almak için mağaza mağaza gezilirken günümüzde tek tıkla aradığımız ürünleri nerede bulabileceğimizi, fiyatının ne olduğunu, ürünün kalitesini, kullanıcı kitlesini, ürün hakkında yorumları vs. görebiliyoruz. 2015 yılında Netcraft şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre dünya genelinde 923.343.984 adet internet sitesinin olduğunu ve bunların sadece 5/1’inin kullanımda olduğunu söyledi.

1- Neden SEO Uyumlu Makale?

Yukarıda anlattığım web sitesi hikayesinden sonra nasıl bir deryanın içinde olduğunun umarım daha iyi anlamışsınızdır. 2020’de 2 milyon 296 bin 138 kişi TYT sınavına girdi. Derslere çalışan- çalışmayan, az çalışan- çok çalışan, kurallara uyan-uymayan herkes sınava girdi. Peki, kimler başarılı oldu? Kurallara uyanlar tabi ki! Herkes “SEO uyumlu makale nedir?” başlığı atarak yazı yazar ama kimler kazanır? Kurallarına uygun yazanlar tabi. Yani üç çocuklu bir ailede dikkat çekmek için şımarıklık yapan çocuk olmadığınızı, koca bir okyanustan kurtulmanın derdinde olduğunuzun idrakinde olmanız gerekir.

Böylesine hızla gelişen ve ilerleyen bir sektörde “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” sorusunun neden önemli olduğunu anlamak sanırım daha kolay olacaktır. Yani milyarlarla ifade edilen bir alanda ve size rakip olabilecek en az birkaç milyarlık site arasından sıyrılarak “Google, Bing, Yandex, Yahoo arama motorlarında üst sıraya çıkmak için ne yapmak gerekir?” sorusunu sormadan metin yazarlığı yapamazsınız.

2- SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale nedir

SEO uyumlu makale yazmak ya da yazabilmek için öncelikle işin temeline inmek gerekmez mi? Mesela bir mobilya ustası olduğunuzu söylüyor ama ağaçtan anlamıyorsanız bu, karşınızdakini ne kadar ikna edebilir? “SEO”nun ne olduğunu bilmiyorsanız, “SEO uyumlu makale yazıyorum” dediğinizde kaç kişi size inanır?

Arama motorlarına “SEO nedir?” diye yazıp enter tuşuna bastığınızda, karşınıza yüzbinlerce sonuç çıkar ve bu sonuçlar arasından sadece ilk sayfanın ilk 3-5 sırasında yer alan siteler dikkatinizi çeker ki ziyaret edeceğiniz siteler de bunlar olur muhtemelen. Bu yazımda SEO’nun ne olduğuna detaylı bir şekilde değin(e)meyeceğim, çünkü ben SEO uzmanı değil, metin yazarıyım. O yüzden kısa ve öz şekilde SEO’nun ne olduğunu anlatıp konuma devam edeceğim.

“SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk harfleri alınarak oluşturulan bir terimdir. Türkçesi ise “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Yani en net ifadeyle SEO; “hedef bir anahtar kelimede yazdığınız yazının aramalarda üst sıraya çıkması” demektir.

“SEO uyumlu makale ise, arama motorlarının belirlediği kurallara göre yazılan makalelerdir” demektir. Peki, arama motorları ne istiyor? Tabi ki birden fazla şey istiyor. Mesela?

 1. SEO uyumlu makale olması,
 2. Yazının okunabilirliği,
 3. Yazının son kullanıcıya hitap etmesi,
 4. Yazı başlığının dikkat çekici olması,
 5. Anahtar kelimelerin doğru seçilmiş olması,
 6. SEO kurallarına uygun şekilde yazının yayınlanmış olması.

3- SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale

Her web site sahibinin tek bir amacı vardır; aramalarda üst sıraya çıkmak ya da diğer bir deyişle “müşteri çekmek.” E-ticaret sitesi sahibi ürünlerini satmak için site açar, bloggerler bilgi paylaşımı için site kurar ve bilgilerini satar. Peki, internet sitelerinin kuruluş amacının iki kelime ile “satış yapmak” olduğunu söylersek yanlış olur mu? Bence hayır…

Mademki internet sitesi kurmanın tek bir amacı varsa o zaman yazı yazarken bunu başarmanın yollarını da bilmek gerekir. Yani “ben yazdım, arama motorları beni üste çıkartsın, ziyaretçiler siteme akın etsin ben de para kazanayım” mantığı ile hareket etmek, kesinlikle amacınıza ulaşmanızı sağlamaz. Peki, ziyaretçi çekebilmek, aramalarda üst sıralara çıkmak için nelere dikkat etmek gerekir? İşte tüm bunları öğrendiğinizde, SEO uyumlu makale yazabilirsiniz. Hemen başlayalım…

 • Başlığınız Mükemmel Olmalıdır

Bir yazının başlığının mükemmel olması ne demektir?

 1. Kullanıcı dostu olması,
 2. Arama motoru dostu olması.

Ne demek bunlar?

4- Kullanıcı Dostu Başlık Nedir?

Başlık seçimi nasıl olmalıdır

Yukarıda söylediğim gibi internet sitelerinin kurulmasının tek bir amacı vardır o da ziyaretçi çekmek. Peki, siz bir konuda arama motorlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsunuz, örneğin yazdığımız konuyla ilgili bir makale yazacaksınız ve amacınız üst sıralarda çıkmak. Böyle bir konu için nasıl başlıklar sizce daha dikkat çekici yani kullanıcı dostu olur?

 1. SEO Uyumlu Makale
 2. SEO’ya Uygun Makale Yazımı
 3. SEO’ya Uygun Özgün Makale
 4. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır, Siteye Nasıl Eklenir?

Sizce bu başlıklardan hangisi daha dikkat çekici? Bence D şıkkı. Neden mi? Bu aramayı yapan kişi/kişiler, muhtemelen bu alanda beklediklerini elde edemedikleri için böyle bir araştırma içerisine girmişlerdir. Siz onlara aradıklarını net şekilde vermezseniz sitenizi ziyaret etmelerini de bekleyemezsiniz.

D şıkkında, ziyaretçiyi ikna edebilecek bir cümle kullanılmış “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır, Siteye Nasıl Eklenir?” bence bu başlık, ziyaretçinin daha fazla dikkatini çeker.

Yani anahtar kelimeleri spontane seçmeniz, yan anahtar kelimelerle süslememeniz ve tek başına kullanmanız çok da bir şey ifade etmez. Eğer iyi bir metin yazarı olmak istiyorsanız, kesinlikle ilk önem vermeniz gereken şey, başlığınızın dikkat çekici olmasına dikkat etmek olmalıdır.

Başlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Her makalenin başlığı bir anahtar kelime içerir. Yani daha doğrusu içermek zorundadır. “SEO Uyumlu Makale” hakkında bir yazı yazacaksanız, öncelikle kullanıcıya hitap etmesine özen göstermeniz gerekir. Zaten bunu başarıyorsanız, arama motorlarına da hitap ettiğinizi anlayabilirsiniz.

5- Metin Yazarlığını Doğru Anlamak

Metin Yazarlığını Doğru Anlamak

Arama motorlarında “metin yazarı” gibi bir arama yaptığınızda, karşınıza milyonlarca sonuç çıkıyor ve bu çıkan sitelerin çoğu “makeleci” olarak tabir edilen metin yazarlarına ya da metin yazarlarını bir arada toplayan platformlara ait sitelerdir. Herhangi bir siteyi incelediğinizde, karşınıza çıkacak ilk pazarlama sloganı “SEO uyumlu makale yazıyoruz” şeklindeki sloganlardır. Peki, metin yazarlığı gerçekten bu kadar basit mi? Yani ilkokul, ortaokul, lise ya da üniversite mezunu olan herkes metin yazarlığı yapabilir mi?

Webmaster forumlarına göre bu sorunun cevabı “evet”tir. Ama bana göre kesinlikle “hayır”dır. Neden hayır?

Çünkü bu hizmeti veren kişilerin temel olarak şu özellikleri vardır;

 • İstenilen kelime sayısında makale yazmak,
 • Müşterinin verdiği ve istediği rakamda anahtar kelime kullanmak,
 • Zamanla yarışarak makaleyi bitirmeye çalışmak ve yeni işler almak.

Metin yazarlığı bu değildir. Metin yazarlığı, istenen bir konu hakkında araştırma yapmak, yazıyı yazmaya başlamadan önce hedef kitlenin dikkatini çekecek başlıkları ve anahtar kelimeleri seçmek, kullanıcı dostu bir yazının nasıl olabileceği üzerinde beyin yormak ve işe koyulmaktır.

Neden mi? Çünkü müşterinizin sizden bir metin istemesinin tek nedeni, hedef anahtar kelimede üst sıraya çıkmak içindir. Siz, size verilen kelime sayısına bağlı kalır, zamanında yetiştirmek için sırf yazı yazmak olsun diye yazı yazar ve yeni bir makale siparişi alma çabası içerisinde olursanız, müşterinizin beklentisini sunmuş olamazsınız ve bu da referans kaybına neden olur ki, yeni bir makale siparişi almanız çok zor olur.

Kısaca şunu söyleyebilir miyiz?

“Metin yazarı, sanal bir pazarlamacıdır” Bence “evet!”

6- SEO Metin Yazarlığı Nedir?

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığının ne olduğuna değindikten sonra konumuzla ilgili olan asıl can alıcı noktaya geçebiliriz. Yani SEO metin yazarlığı…. “Aaa! İkisi birbirinden farklı şeyler mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, ikisi birbirinden farklı hatta çok farklı şeylerdir. Şöyle bir soru-cevapla konuya açıklık getirelim;

“Dünya klasikleri, yüzlerce yıl öncesinde yazıldığı halde neden hâlâ okunmaya devam ediyor?”

 1. Dünya klasiklerinin alternatifi yoktur,
 2. Yazarları, dünya genelinde bilinirlik kazanmış,
 3. Anlatım üslubu doğrudur ve herkesin anlayabileceği bir şekildedir,
 4. Konuları merak uyandırıcıdır,
 5. Kitapların isimleri benzersizdir.

Yukarıda saydığım bu maddeler ve daha fazlası, dünya klasiklerinin yüzlerce yıl öncesinde yazılmasına rağmen günümüzde hâlâ rağbet görüyor olmasını tetikleyen önemli etkenlerdir. Peki, bunun SEO metin yazarlığı ya da SEO uyumlu makale ile alakası nedir, nasıl bağdaştırmak gerekir? İşte cevabı.

İnternet metin yazarlarının hitap ettiği kesim, arama motorlarında bir şeyler arayan ziyaretçilere bilgi sunmaktır. Bilgi, iki başlık altında incelenir.

 1. Ürün satmak,
 2. Bilgi satmak.

Sizin bir blogger olduğunuzu varsayıyor ve insanlara bilgi aktaran bir metin yazarı olduğunuzu varsayıyorum. “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” sorusuna cevap verecek bir makale yazıyorsunuz. Böyle bir yazıyı nasıl yazmanız gerekir?

 1. Yazdığınız yazının öyle bir detaylı olsun ki ziyaretçiniz başka bir yere girme gereği duymasın, dünya klasiklerinde olduğu gibi alternatifinin olmaması gerekir yani.
 2. Yazdığınız yazının kalitesine öyle bir güvenin ki altına imzanızı attığınızda, metin ihtiyacı olanlar yazı yazdırmak için sıraya girsinler. Dünya klasiklerindeki yazarlar gibi marka olun.
 3. Anlatım üslubuna öyle bir dikkat etmelisiniz ki, okuyan kişi ilkokul mezunu olsa bile kafasına “dank” edecek. Yani dünya klasiklerindeki anlatım üslubu gibi.
 4. Başlık seçimi ve konu anlatımı merak uyandırıcı olsun, okuyucu yazının sonuna nasıl geldiğini anlamasın bile.
 5. Başlıklarınız rakiplerinizden farklı olsun ama anahtar kelime de mutlaka bulunsun.

7- E-ticaret Sitelerinde Nasıl Yapılır?

Bir ürün tanıtımı yaparken, kullanıcıya aradığı her şeyi vermeniz gerekir. Örneğin bir elektrik süpürgesinin tanıtımını yazıyorsanız; faydalarından, özelliklerinden, kullanım şekline kadar her şeyi detaylı bir şekilde yazmanız gerekir. Tabi bunu yaparken de teknik tabir kullanmaya özen göstermek yerine, herkesin anlayabileceği bir anlatım tercih etmelisiniz. SEO uyumlu makale sadece blog sitelerinde olmaz yani, e-ticaret sitelerinde de olur.

Buraya kadar anlattığım konu, içeriğin oluşturulması ile ilgilidir. Peki, tüm bunları yapmak için hangi araçlar kullanılmalıdır.

8- Anahtar Kelime Analizi

 

Yazımızla ilgili örnek üzerinden devam edelim. Anahtar kelime analizi; yazılacak yazının trafik potansiyelini öğrenmek için kullanılan bir araçtır. Küçük bir araştırma yaparsanız bu aracı kullanabileceğiniz birçok alternatif bulabilirsiniz. Ama “ben çok para veremem” diyorsanız da çaresiz değilsiniz. Google, bunun için bir alternatif sunuyor. Google AdWords.

9- Google AdWords Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime planlayıcı

SEO uyumlu makale yazmak için kullanabileceğiniz Google Adwords, işinizi kolaylaştırmak için tercih edebileceğiniz ücretsiz ve kapsamlı bir araçtır. Bu aracı kullanmanın maksadı; anahtar kelimenin aranma hacmini rakamsal verilerle tespit etmektir. Okuyucu kitlesini tespit etmek ve buna yönelik bir araştırma yapmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcısı bölümünden bunu sağlayabilirsiniz.

10- Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

 1. Google Adwods hesabınıza giriş yapın,
 2. Üst tarafta yer alan “Araçlar ve Ayarlar” sekmesini tıklayarak “Anahtar Kelime Planlayıcı” bölümünü açın.
 3. “Arama hacmi ve tahminleri alın” sekmesini tıklayın.
 4. Aramak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın ve “Başla” butonuna tıklayarak sonuçları görün.

11- Keyword Tool

Keyword tool

Keyword Tool, metin yazarları için en önemli bir araçlardan biridir. Arama motorlarında bir şey aradığınızda, alternatif kelimeleri size sunar. Mesela Google’da “SEO uyumlu” diye arattığınızda, altında hemen alternatif kelimeler çıkar. “makale, domain, site” vs. bunu Google’da yapmak yerine Keyword Tool kullanarak yaparsanız işiniz kolaylaşır.

Peki, keyword Tool’da çıkan tüm alternatif kelimeler kullanılmalı mıdır? Kesinlikle hayır. Siz, “SEO uyumlu makale” hakkında bir arama yaptığınız halde, “domain, site” gibi alternatif kelimelerde çıktı. Metin yazarken bu kelimelere yer vermeniz demek, yazının ana konusundan uzaklaşmanız anlamına gelir ki bu da yazınızın kalitesini bozar. Ama makale ile ilgili alternatif kelimeleri mutlaka yazınızda geçirmeye özen gösterin. “SEO uyumlu metin, SEO uyumlu makale nedir, SEO uyumlu başlık” gibi kelimeleri alt başlık olarak seçebilir ya da metniniz içerisinde konuyu dağıtmadan bu kelimelere yer verebilirsiniz.

Yazıya Başlamadan Önce

Keywoord Tool’dan elde ettiğiniz arama sonuçlarını yazı yazarken kullanmanız zorlayıcı olabilir. Ama yazıya başlamadan önce bunları bir kâğıda ya da ekranın bir köşesinde görebileceğini bir yere not ederseniz, yazınızı yazarken kelimeleri kullanmanız daha kolay olacaktır.

13- İnsanlar İçin Yararlı İçerikler Yazın

Faydalı içerik nasıl yazılır

Sitelere içerik yazmak ya da diğer adıyla makale yazmak, temel olarak iki amaç doğrultusunda yapılır. Yukarıda da değindiğimiz gibi insanlar bir konuyu araştırırken ya para vermeden bilgi almak için araştırırlar ya da ihtiyaçları olan bir ürünü en kısa yoldan ancak doğru şekilde satın almak için araştırma yaparlar.

Metin yazarlığı, sadece verilen kelime sayısı kadar yazı yazmak demek değildir, aynı zamanda yazılan yazının verimli yani insanlar için yararlı olması demektir. Bir ürün hakkında yazı yazacaksanız ürünün kullanımından, artılarına-eksilerine kadar her şeyi detaylı bir şekilde yazmalısınız. Ya da blogger iseniz ve bir konu hakkında bilgilendirici içerik yazıyorsanız da aynı şekilde tüm ayrıntılarıyla konuyu ele almalısınız.

14- İnsanları Harekete Geçirin

“İnsanları harekete geçirmek” ne demektir? Oturan insanları ayağa kaldırmak, duran insanı yürütmek, susan insanı konuşturmak olabilir mi? Evet, olabilir. Peki, internet ortamında insanları yazı ile nasıl harekete geçirebilirsiniz?

İçeriklerinizi oluştururken, öyle bir üsluba yer vermelisiniz ki, anlattığınız konunun, okuyucuları harekete geçirmesi gerekir. Eğer bir ürün satışı yapmak için bir yazı yazacaksanız, insanları ürünü satın almaya teşvik edici şekilde içerik oluşturmalısınız. Keskin ifadeler, faydalı sonuçlar içeren başlık ve içeriklere özen göstermelisiniz. Yani SEO uyumlu makale yazarken bir de insanları nasıl harekete geçirebileceğinizi de bilmeniz gerekir.

Örneğin: “Hızlı kilo vermenin yolları” şeklinde bir başlık ile “7 günde 10 kilo verin” şeklindeki başlıklardan hangisi daha dikkat çekicidir? Bence ikincisi… Çünkü bir insan kilo vermek istiyorsa bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesini ister. Elbette, ilk başlık yanlış değil ama ikinci başlık daha dikkat çekicidir yani insanları harekete geçirecek türden bir başlıktır.

15- Otoriter İçerikler Yazın

Redevolution‘a göre “Google, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sayfanın yetki ve alaka düzeyine göre web sayfalarını arama sonuçlarında görüntüler.” Ne demektir bu?

Metin içinde kullandığınız anahtar kelimeler birbiri ile ne kadar alakalıdır, içeriğinizi destekleyecek diğer bağlantılar ne kadar doğru ve güvenilirdir? Arama motorları, bu kriterleri göz önünde bulundurarak arama sonuçlarında sitenize yer verir ya da vermez. Yani otoriter içerikler yazarak, sitenin güvenirliğini arttırmak, metin yazarının en temel görevlerinin başında gelir.

16- Başlık Seçimi Daha Etkili Nasıl Olur?

SEO uyumlu makale yazmak için başlık seçiminin önemli olduğuna yukarıda detaylı bir şekilde vurgu yaptık. Peki, pratikte bu nasıl yapılır?

Değindiğimiz gibi metin yazarken Google ya da diğer arama motorlarını değil, ziyaretçileri memnun etmeniz gerekir. Zaten başlıklarınız ve içerikleriniz SEO uyumlu olursa, arama motorlarını da memnun etmiş olursunuz.

Metin yazarlığına yeni başlamış biri araştırma yaparken kesin sonuçlara ulaşmak ister. “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” şeklinde bir arama yaptığınızda yüzlerce sonuç çıkar. Ama bu, ziyaretçinin pek dikkatini çekmeyebilir. Başlık atarken dikkat çekiciliğe önem vererek yazmanız daha etkili olur mesela “10 adımda SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” şeklinde yazdığınızda, ziyaretçinin daha çok dikkat çekmesini sağlarsınız.

17- Başlığa Rakam Vermenin Etkileri

Son dönemlerde blog sitelerinde ya da haber sitelerinde mutlaka denk gelmişsinizdir. Başlıklar genellikle rakam içerir. “SEO uyumlu makale yazmanın 30 püf noktası” ya da “İstanbul’da gezilecek 212 yer” gibi… Bunun neden yapıldığını biliyor musunuz?

Facebook, Twitter ya da diğer sosyal medya platformlarında paylaşım yapan kişiler, sadece kendi bildiklerini paylaşmazlar, bir yerden gördükleri faydalı içerikleri de paylaşırlar. Mesela Twitter’da “turizm” alanında paylaşım yapan biri, İstanbul ile ilgili bir yazı yazdığında bunu araştırır ve yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi “İstanbul’da gezilecek 212 yer” gibi bir başlığı paylaşmaktan mutluluk duyar. Bu da içeriğinizin daha otoriter olmasına ve ziyaretçi sayınızın artmasına doğrudan etki eder.

Örneğin:

Sitenizin Hızını Arttıracak 7 Yöntem

18- Yazılarınızın Okunması İçin 15 Önemli Nokta

Şeklinde başlıklar attığınızda ve bunu yaparken anahtar kelimeleri de doğru şekilde başlık içerisinde geçirdiğinizde, ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çeker.

19- Alt Başlık Nasıl Oluşturulur?

2008’de metin yazarlığına başladığımda, çok da bir şey bilmediğimi itiraf etmeliyim. Zaten o dönemlerde SEO kuralları da günümüzde olduğu gibi zorlayıcı değildi. Yani “alt başlık” terimi yoktu. Ancak dediğim gibi internet sitelerinin artması ve rekabetin de yükselmesi ile birlikte yazı yazmanın raconu da değişti. O yüzden yazılarda mutlaka alt başlık kullanmak gerekir. Peki, alt başlık seçimi nasıl yapılır?

 1. Alt başlığın ana başlıktan alakasız olmaması gerekir.
 2. Bir alt başlığın içerisinde mutlaka hedef anahtar kelime olması gerekir.
 3. Alt başlıkların dikkat çekici olması gerekir.

Yazıları Yazdık, Siteye Nasıl Ekleyeceğiz?

Yazdığım yazıyı başından buraya kadar okudu ve anladıysanız ve bunları uyguladıysanız geriye kalan tek şey yazıyı siteye eklemek olacak. Yani SEO uyumlu makale yazmakla işiniz bitmiyor, tabi editörlük hizmeti veriyorsanız… Peki, yazı siteye nasıl eklenir, nelere dikkat etmek gerekir.

20- Meta Açıklama

Meta Açıklama

Siteye yazı eklerken en çok dikkat edilmesi gereken bölüm meta yani açıklama bölümüdür. Bu bölüm, arama motorlarının gördüğü bölümdür yani son derece dikkat edilmesi gerekir. Son derece iyi ve bilgilendirici bir makale yazdığınız halde, yazınız ilk sıralarda yer almıyorsa kontrol etmeniz gereken ilk yer meta bölümüdür. Peki, meta bölümü nedir, nasıl yazılması gerekir?

Meta Nedir?

Moz, meta ile ilgili verdiği bilgide, çok kısa ve özet bir bilgiye yer veriyor ve “Meta açıklama, bir web sayfasının kısa bir özetini sağlayan bir HTML özelliğidir. Google gibi arama motorları genellikle meta açıklamayı arama sonuçlarında görüntüler ve bu da tıklama oranlarını etkileyebilir” diyor.

Meta, sayfada yazıya bakıldığında görülmez. Basit bir şekilde görmek için yazı içerisinde iken sayfaya sağ tıklayarak “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğine tıklayın ve CTRL+F tuşu ile arayın “description” yazın ve bulun. Burası, meta bölümüdür, yani arama motorlarının gördüğü yerdir. Peki, meta nasıl yazılmalıdır?

WordPress kullanıcılarının işi bu noktada daha kolaydır, çünkü bu alanların yazılabilmesi için SEO eklentileri fazlasıyla vardır. Ranmakth SEO, Yoast ya da daha sık kullanılan All İn One Seopack eklentilerinde, meta açıklama kısmı yer alır. Eğer siz burayı özel olarak doldurmazsanız, eklentiler yazı başlığını meta olarak alır.

Meta-açıklama kısmını yazarken dikkat etmeniz gereken en temel nokta, açıklama kısmında mutlaka ana anahtar kelimeye yer vermek olmalıdır. “SEO uyumlu makale” başlığı aynı zamanda ana anahtar kelimemiz olduğu için kesinlikle meta bölümünde buna yer vermelisiniz.

21- URL Nasıl Olmalıdır?

URL, sitenizin başlığının hemen altında yer alan adres satırı yani link bölümüdür. Burası normalde eğer özel olarak ayarlanmaz ise WordPress otomatik olarak başlığı çeker ve bunu URL olarak belirler. Ama bu, dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü modern başlıklar, URL yapısına uygun olmayabiliyor. Örneğin; “10 Adımda SEO Uyumlu Makale Yazmak” gibi bir başlık atarsanız ve URL’yi düzeltmezseniz başlığınız şu şekilde çıkar;

Siteadresi/10-adimda-seo-uyumlu-makale-yazmak

Bu doğru bir URL değildir. Peki, nasıl olması gerekir?

Siteadresi/seo-uyumlu-makale

Dikkat ederseniz, “10 adımda” cümlesi URL içerisinde yer almıyor ama ana başlıkta var. Böyle bir başlık ve URL yapısı, hem ziyaretçinin hem de arama motorunun dikkatini çeker.

Yazı İçerisinde Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Konular

Bir yazının çok kaliteli olması ya da uzun olması demek, o yazının aramada üst sıralarda çıkacağı anlamına gelmez. Bunu başarabilmek için SEO kurallarına uygun şekilde yazıyı yayınlamanız gerekir. Yani işin teknik boyutunu da doğru şekilde başarmış olmanız gerekir. WordPress kullanıcılarının bu konuda da şanslı olduklarını söyleyebiliriz, çünkü kullanılan eklentilerin birçoğunda, yazıda yapılan hataların neler olduğu belirtiliyor. Ben Rankmath SEO eklentisi kullanıyorum. Yazımı yayınlamadan önce alt kısımda ne gibi eksikliklerin olduğunu söylüyor.

 1. SEO başlığında odak anahtar kelimeyi kullanın,
 2. Meta açıklama içinde anahtar kelime kullanın,
 3. URL’de odak anahtar kelime kullanın
 4. Odak anahtar kelime yazı içinde “…” oranında kullanılmış,
 5. İçerikte bulunan odak anahtar kelime,
 6. İçerikte … kelime var gibi önemli tüm konularda bilgi verir ve yanlış olanlar kırmızı, normal olanlar turuncu, doğru olanlar ise yeşil renge döner. Buna göre nerede hata yapmışsanız o bölümü düzenleyin. SEO uyumlu makale yazmak ve yayınlamak için bunların çok önemli değerler olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

22- Yazıya Görsel Ekleme

Görseller, bir yazının en önemli parçasıdır. Özellikle bazı sektörlerde görsellerin olması, sitenin daha can alıcı olmasını etkiler. Mesela turizm siteleri, moda sitelerinde en çok dikkat edilmesi gereken alan görselleri eklerken dikkatli şekilde eklemektir. Peki, yazıya nasıl görsel eklenir?

 1. Tüm görsellerin aynı boyutta olmasına özen göstermek,
 2. Görsellerin optimize edilmiş olmasına dikkat etmek,
 3. Yazıya eklenen her görsele aynı zamanda alt tagı da (Alternatif Metin) eklemek.

Yukarıda saydığım bu üç kurala uygun şekilde görsellerini eklemeniz, Görsel arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı etkileyecektir.

23- Eski Yazılarınıza Link Verin

Otoriter bir site oluşturmanın en temel ilkesi, sitenin hiyerarşik olmasıdır. Ne demektir bu? Sitenin birbiri ile bağlantılı olması demek. Nasıl olur?

Sitenizde daha önce SEO uyumlu makale ile ilgili yazdığınız başka bir yazının olduğunu düşünüyoruz ve yeni bir yazı daha yazıyorsunuz, aynı konunun farklı bir versiyonu ya da odaklandığı konu itibari ile benzer bir konu olması. Yazı yazarken eski yazınıza mutlaka link vermeniz gerekir. Yani dahili bağlantı eklemeniz gerekir. Böyle yaptığınızda her yazınız bir önceki yazının devamı gibi algılanır ve bu da hem ziyaretçi açısından hem de arama motorları açısından son derece fayda sağlar.

24- Dışarıya Link Vermek Doğru mu?

Site sahiplerinin en çok düştükleri handikaplardan biri de dışarıya link vermenin yanlış olduğu. Aslında bundan 10 yıl öncesine kadar bazı sitelerin sidebar alanında “kardeş siteler” gibi bazı terimler kullanılarak farklı sitelerin linkleri veriliyordu. Modern çağın gelmesi ve “her şey paradır” ilkesinin insanıların zihninde yer edinmesinden sonra bırakın sidebarda “kardeş site” olmayı, yazı yazılırken kaynak bile kullanılmamaya başladı. Bir süreliğine belki bu daha doğruydu denebilir ama Google artık bu tip şeylere pek de takılmıyor.

SEO uyumlu makale hakkında bir yazı yazıyorsunuz ve kendi bilgilerinizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu konuda yanıldığınızı söyleyebilirim. 2008’de başladığım metin yazarlığına hiç ara vermeden devam ettim ama her gün yeni bir şeyler öğrendim. Yani bilginin sınırının da sonunun da olmadığını öğrendim. Bunu sadece zihnime kazımak yerine, yazılarıma da yer vermeyi daha doğru buluyorum. Örneğin neilpatel.com web sitesi bence, SEO uyumlu makale konusunda örnek alınacak en iyi sitelerden biri ve ben öğrendiklerimin birçoğunu bu siteden öğrendim. Peki, bu siteden alıntı yapmanın siteme ne gibi bir zararı olabilir? Tabi ki hiçbir zararı olmaz, bu daha çok sitemin mütevazı bir site olduğunu gösterir ve Google da bu tip şeyleri sever.

Bazı SEO uzmanları, yazılarda sık dış link vermenin pek doğru olmadığını söyleseler de ben bu konuda aynı fikirde değilim. Tabi ki her satırda kullanmanın mantığı da yok…

25- H1, H2, H3 Tagları Kullanmak

Siteye yazı eklerken dikkat edilmesi gereken en temel konulardan biri de H etiketlerini doğru şekilde kullanmaktır. Bu işe yeni başlayan bloggerlera önerim; kesinlikle sağdan-soldan duydukları ile hareket etmemeleridir. Peki, H etiketleri neden kullanılmalıdır?

Uzaktan gördüğünüz bir tabelayı okuyabilmeniz için tabelanın nasıl olması gerekir?

 • Işıklı olması gerekir,
 • Yazı puntolarının büyük olması gerekir,
 • Yazının dikkat çekici şekilde yazılmış olması gerekir.

Arama motorlarında bir sitenin ya da konu başlığının dikkat çekici olabilmesi de bu 3 maddeye bağlıdır. Eğer alt başlıklarınızı H2 veya yerine göre H3, H4 yaparsanız yazınızın bir bütünü hiyerarşi içinde olur ve bu da Google’un dikkatinden kaçmaz. Peki, H etiketleri nasıl kullanılmalıdır?

H1: Ana başlık,

H2: sitenizin alt başlıkları,

H3: alt başlıkların alt başlıkları.

Tüm Kurallara Uydum Ama Yazım Çıkmıyor

Bu kadar uzun bir yazıyı sıkılmadan okuduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Ama bazı kesimlerden “tüm kurallara uyduğum halde yazım arama motorlarında çıkmadı” dediklerini duyar gibiyim. Bunun nedeni ne olabilir?

26- Yazınız Özgün Değildir

Özgünlük yani “Özgü” yani kişinin kendine has olması demektir. Daha da açıklayıcı olayım. Mesela “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” başlığı ile bir yazı hazırlıyorsunuz ve bu yazı için çeşitli kaynaklardan yararlanıyorsunuz. Alanında uzman olan metin yazarları hariç (piyasada “makaleci” olarak adlandırılan kişiler) herkesin düştüğü ortak bir hata var. Nedir bu? Yazı yazarken kaynak siteye bağlı kalmak… Nasıl yani?

Paragraf yapısından, cümle dizimine kadar her şey aynı… Değişik olan ne? Kelimeler… Kelimeler tek başına bir yazının özgün olabilmesi için yeterli değil. Eğer kendinize özgü bir yazı yazmak istiyorsanız yani özgün makale yazmak istiyorsanız SEO uyumlu makale hakkında yaptığınız araştırmalardan anladığınızı kendi cümlelerinizle yazmanız gerekir. Google’un yazarladan aradığı en büyük özellik de budur. Yani “farklı olmak!”

Bir konu hakkında yazı yazarken özgün ve kaliteli yazı olmasına dikkat edin. Yani öyle bir yazı yazın ki bu yazıyı okuyan kişinin aklında ne bir soru işareti kalsın ne de eksik bıraktığınız bir yer olsun ki ziyaretçi başka yerlerde araştırma gereği duymasın.

Tüm bu söylediklerime uygun şekilde makale yazın, yazdıktan 2 gün sonra arayın, mutlaka ilk sıralarda yer alacaksınızdır yer almasanız bile site ziyaretçilerinizde müthiş bir artışın olduğunu göreceksiniz.

 1. Pingback: SEO Neden Yapılmalıdır? - Hit Makale

 2. Pingback: Sabit Sayfa Yazıları - Hit Makale

 3. Pingback: Firma Tanıtım Makaleleri - Hit Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat
gaziantep escortescort gaziantepreklamsız porno izleporno izle