SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Kasım 17, 2017

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber büyük bir sektör haline gelen sanal ortamda siteler SEO’ya oldukça büyük önem vermekte ve SEO uyumlu makaleler konusunda dikkatli davranmaktadır.

Bilindiği gibi özellikle ülkemizde son 5 yılda internet kullanımı o kadar arttı ki internetsiz bir yaşam düşünülemez hale geldi. Mobil alandaki çalışmalar ile birlikte akıllı telefonlardaki internet kullanımı da yaygınlaşırken hemen hemen her birey işlerini sanal ortamdan çözmeye çalışmaktadır. Tabi bu da interneti pazarı oldukça geniş bir sektör haline getiriyor. Hemen hemen her alanda bir çalışma ve ticaret söz konusu olmaktadır. Kimi web siteleri e ticarete yoğunlaşırken kimi web siteleri de internet kullanıcılarının ihtiyacı doğrultusunda hareket etmektedir ve bu pazardan ekmek yemektedir.

Tabi bu pazarın da kendi kendine bir getirisi olmamaktadır. Gerek Google gerekse internet kullanıcılarını etkilemeniz ve memnun etmeniz gerek. Geniş bir pazar olduğu için rekabet alanı da genişlemektedir. Aynı sektörde hizmet veren yüzlerce web site bulunabilmektedir. Peki, bu rekabette bazı siteleri diğer sitelerden daha iyi yapan şey nedir, rakiplerinizi sizden üst sıralara yerleştiren etken nedir diye soracak olursanız eğer buna kullanıcının ilgisini çekmek ve seo çalışması diyebiliriz. Çünkü SEO çalışması ile hem kullanıcılara kendinizi tanıtabilirsiniz hem de Google tarafından beğenilirsiniz. SEO uyumlu makale ile sıralamanızı yükseltebilirsiniz. B u alanda hazırladığımız bu yazımızda SEO uyumlu makale yazısı nasıl yazılmalıdır, yazarken nelere dikkat edilmelidir ve bu makaleler ne kadar önemlidir konuları üzerine konuşacağız ve bunu 5 maddede ele alacağız. İsterseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

SEO Uyumlu Makaleler Ne Demektir.

Bu konuda detaylı bir bilgiye başlamadan önce ilk olarak SEO konusunu ele almak istiyoruz ve bu sayede SEO’nun önemini belirtme taraftarıyız.

SEO gerçek anlamda arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir ve yapılan çalışmalar ile aynı sektörde olduğunuz rakiplerinizi geçmek, üst sıralara yükselmek, ziyaretçi ve hit sayınızı arttırmak için yapılan çalışma yöntemine denilmektedir. Google tarafından sevilmek ve güven duymasını sağlamaktır.

Peki, bu nasıl olur?

Büyük olasılıkla yazmak istediğiniz konu hakkında daha önce birçok yazı yazılmış ve internet kullanıcıları ve ziyaretçiler tarafından belki yüzlerce kez okunmuştur. Daha önceden hazırlanmış olan bu içeriklerden bazıları çok kaliteli bazıları çok kötü bazıları ise oldukça yaratıcı olabilir. Bu noktada kendinize bir soru sormanız gerekmektedir. Yazacağım bu makale diğer yazılardan nasıl öne geçecek ve nasıl sıyrılacaktır?

Gelin biz bunu biraz daha detaylı şekilde ele alalım ve bu noktada SEO uyumlu makale konusunda da bir fikre sahip olalım çünkü bu iki durum birbirine son derece bağlıdır ve bir bütün halindedir.

 • İçerik kullanıcı odaklı olmalı ve merkezde ziyaretçi olmalıdır.
 • İçerik kesinlikle SEO uyumlu olmalıdır.

Kullanıcı odaklı içerikler hazırlamak.

Hadi bir soru soralım. Diyelim ki karşımıza çok uzun 5-6 paragraftan oluşan bir yazı geldi. Siz bunu sonuna kadar okur musunuz? Şahsım adına ben üşenir okumam.

Şunu aklınızdan çıkarmayın her insan kendi çıkarlarını düşünmektedir. İnsanoğlunun yapısında bu vardır. Eğer kişi internette aradığı bilgiyi, ürünü veya servisi bulamazsa sizin hazırlamış olduğunuz içeriğe en fazla 5 saniye göz atar ve ayrılır, siteden çıkar.

Bu konunun SEO ile alakası nedir diye sorabilirsiniz. Bunu da hemen açıklayalım.

İnternet kullanıcılarının sizin web sitenizdeki sayfalarda geçirdikleri vakit ile ve bu kişilerin sizi yine Google aramalarında bulması tamamen SEO ile alakalıdır. Bu noktada bir örnek verelim hemen.

Google üzerinde Antalya 5 yıldızlı oteller diye bir arama yapacak olursanız eğer karşınıza aşağıda bulunan sonuçlar gelecektir.

Diyelim ki ilk sırada bulunan hotels.com’da listelenen 5 yıldızlı otellerin sayısı çok az ve fiyatları da diğer sitelerdeki fiyatlara oranla daha yüksek. Bunun sonucunda kullanıcılar siteden ayrılıp yeni bir arama yapar ve arama sonuçlarında arama devreye girdiğinde bu noktada SEO işe el atar. Bu noktada Hotels.com’dan ayrılıp Setur.com sayfaları arasında gezinemeye başlayan ziyaretçiler farkında olmadan Google’a bir mesaj vermektedirler ve Setur’un sıralamasını yükseltmektedirler. Eğer bu durum sıklıkla yaşanırsa bunun sonucunda ise Google Setur.com adresini Hotels.com adresinin üstünde konumlandıracaktır.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Google internet kullanıcılarının hangi sayfaları ziyaret ettiğini ve kullanıcıların hangi sayfadan çıkıp hangisine girdiğini takip edebilmektedir. Buda Google’ın web siteleri sıralandırmasındaki en önemli etkidir.

Bu örnekle ne anlatmak istedik?

Aslında bu örnekle anlatmak istediğimiz şey sadece SEO çalışmalarına gömülerek kullanıcılara herhangi bir fayda da sağlayamazsanız ve Google aramalarında ilk sayfada bulunmak da sizin için gerçekleşmeyecek bir hayal olur. O yüzden SEO çalışmalarınızı yaparken tamamen kullanıcı odaklı olan ve internet ziyaretçileri için aradıklarını sunmayı hedefleyin bu şekilde süren çalışmalar daha verimli ve başarılı olmaktadır.

İçerikler SEO uyumlu hale getirilmelidir.

Diyelim ki bu kısmı yani kullanıcılara yönelik olarak içerik üretebilme olayını atlattık ve en güzel şekilde tamamladık. Bundan sonra gelen şey ise arama motorlarını memnun etmektir.

Bu noktada her ne kadar kullanıcıya yönelik olarak çalışması gerektiğini belirtsek te maalesef kaliteli bir SEO çalışması olmadan pek bir şey elde edilmemektedir. Alanında ciddi bir kalite sergileyen ve bu anlamda da oldukça başarılı olan siteler SEO çalışması olmadan ancak bir yere kadar ilerleyebiliyor. Özellikle aynı sektördeki rekabetin çok olduğu durumlarda kalıcı anlamda başarı sergilemek  baya baya zor bir durum.

Yukarıdaki resimde örnek bir sayfa görmekteyiz. Google’da yaptığımız bebek mama sandalyesi arama sonucunda çıkan tüm ürünler ebebek.com adlı bir siteye ait olan ürünlerdir. Rekabet halinde olduğu diğer siteler ile alanında en başarılı olan sitelerden biridir ve diğer sitelere göre oldukça fiyat avantajını da müşterilerine sunmaktadır. Ancak eğer dikkatli bir şekilde incelediyseniz eğer alt kısımda ise belirli bir SEO metni bulunmaktadır. Yapılan SEO metninde anahtar kelime oranına dikkat edilmiş ve anahtar kelimeler tekrar edilmiş, kullanıcıların sorunlarına cevap verilmiştir.

Eğer sizde bu alanda belirli bir seviyeye yükselmek ve başarı kaydetmek istiyorsanız o halde kullanıcı deneyimini ve SEO çalışmasını önemsemelisiniz.

Eğer makalenizin SEO’ya uygun şekilde olmasını istiyorsanız aşağıda verdiğimiz talimatlara uyarsanız iyi bir çalışma yapmış olursunuz.

Özgün Olan İçerikler Hazırlayın.

Web sitenizde yayımlayacağınız içerikler kesinlikle özgün olmak zorundadır ve bu noktada vermek istediğimiz tavsiyeler var.

Sanal ortamda bu alanda hizmet veren birçok kişi mevcut ve istediğiniz kişi ile çok ucuza hatta kelime başına 1 kuruşa çalışabileceğiniz içerikçiler mevcut yani 100 kelimelik bir içeriği 1 TL’ye yazdırabilirsiniz.

Buradaki sorun nedir?

Genel itibari ile bu tarz içerik hazırlayan kişiler Google’da çok kısa bir araştırma yapıp karşılarına çıkan ilk sayfadaki içeriği okuyup akıllarında kalanları kaleme döküyorlar. Bunu da özgün içerik olarak sizlere sunuyorlar. Bir bakıma özgün olsa da aslında bu metinler özgünden ziyade bir çöp yazı muamelesi görmektedir.  Bu değersiz olan yazılarla üst sıralara çıkmayı hedefliyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Anahtar Kelime Çalışmaları.

Anahtar kelimeler SEO açısından oldukça büyük bir öneme sahip ve bu noktada anahtar kelime olmadan SEO çalışması yapabilmeniz neredeyse imkansız ve faydasız olacaktır. Bu noktada hangi aramalar sonucunda Google sıralamalarında üst sıralara yerleşmek istiyorsanız ve bu noktada bir fikriniz yok ise boşuna makale yazmakla uğraşmayın deriz.

Anahtar kelime çalışmalarında ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz araçlar hangileridir.

 • Google anahtar kelime planlayıcısı
 • Google otomatik tamamlama özelliği
 • Google önerileri

Yukarıdaki araçlardan da anlaşılacağı gibi hangi anahtar kelimeleri nereden bulabileceğinizi Google tarafından basitçe öğrenebiliyorsunuz. Bu konu ile alakalı olarak daha fazla araştırma yapıpı detaylar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sektörünüzdeki Rakiplerinizi İyi Analiz Edin.

Anahtar kelimeler konusunda da bir fikrimiz olduğuna göre artık bir diğer konuya yani rakip analizine gelebiliriz.

Aşağıda bazı sorular belirledik ve bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre bir strateji belirleyebilir ve SEO uyumlu makale çalışmalarınızın başarısını gözlemleyebilirsiniz.

 • Rakibinizin potansiyeli. Eğer rakibiniz bu alanda bir dev ise ve sektörün başı konumundaysa anahtar kelime çalışmalarınızı tekrar gözden geçirin ve yaratıcı planlar geliştirin.
 • Rakip olduğunuz sitenin backlink çalışmalarını inceleyin ve ne kadar güçlü backlinklere sahip olduğunu öğrenin. Eğer karşınızdaki web sitenin backlinkleri alanında çok güçlü ise o halde anahtar kelime planınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Kelime Sayısı Düzeni

Oluşturacağınız makaleler konusunda net bir kelime sayısı verebilmek zordur ancak makaleleriniz 300 kelimenin altına düşmemeli çünkü Google bu tür makaleleri kullanıcı açısından faydasız olarak düşünmektedir. Genellikle 500 kelimelik makaleler bu alanda oldukça başarılı olmaktadır ve tavsiyemizde bu yöndedir. O yüzden makalelerinizin uzun olmasına dikkat ederken aynı zamanda kullanıcı odaklı olmasını sağlamalısınız. Özellikle E ticaret veya pazarlama siteniz varsa buna daha çok dikkat etmelisiniz.

Bir e ticaret siteniz varsa;

 • Kategori saylarınızın açıklaması en az 300 kelimeden oluşmalıdır.
 • Ürün sayfalarınızda ise 150 kelimelik makaleler olmalıdır.

Eğer bu alanda oldukça fazla sayfanız varsa o halde en çok ziyaretçi çekebilen veya en önemli sayfalarınızda bu işlemi yapabilirsiniz.

Medya Araçlarını Kullanmak.

Sadece düz yazıların dönemi baya geride kaldı ve gerek Google gerekse internet kullanıcıları düz yazılardan pek hoşlanmamaktadır. Peki, SEO uyumlu olan makalelerinizde hangi medya araçlarını kullanabilirsiniz.

 • Hazırlamış olduğunuz metinlerinize görsel eklentiler yapmayı unutmayın. Yapılan araştırma sonucunda içinde görsel eklentilerin olduğu makaleler diğer makalelere göre daha uzun süre okunmaktadır.
 • Web site sayfalarındaki videolar da bu noktada oldukça etkilidir ve arama sonuçlarında da bu etki gözlemlenmektedir. Özellikle bu anlamda e ticaret siteleri kendilerini bu alanda yenilemeliler çünkü e ticaret sitelerindeki ürün tanıtım videoları oldukça fazla izlenmekte buda Google’ın gözünde siteyi değerli kılmakta ve sıralamasını yükseltmektedir.
 • İnfografik. Son yılların en popüler medya araçlarından olan infografik gerek kullanıcı açısından göz zevkine hitap etmekte gerekse yazıların daha rahat paylaşılmasını sağlamaktadır.

Sonuç

Eğer SEO uyumlu bir makale çalışması yapmak istiyorsanız o halde 300 kelimelik bir makalenin içine anahtar kelimeler ile doldurarak bir çalışma yapamazsınız. Başka kaynakları okuyarak metin hazırlamamalısınız. Eğer bir alanda SEO çalışması yapacaksanız o halde bunu iyi bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat