SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Kasım 6, 2017

İlk olarak şunu belirtmekte kesinlikle fayda vardır. SEO makalenin sayısı ile kesinlikle doğru orantıda hareket etmektedir. Makalelerin toplam sayısı, makalelerin niteliği, özgün olması ve internet kullanıcılarına yönelik olarak sağladığı fayda ile SEO arasında büyük bir bağ vardır bu bağ SEO için kriter olarak değerlendirilmektedir de diyebiliriz. Sosyal medyanın günden güne daha çok kişiyi kendine çekmesiyle beraber her ne kadar SEO açısından oldukça kötü sonuçlanmaktadır ve SEO yavaş yavaş tarihe karışmak üzeredir. Ancak Google buna yönelik olarak çalışmalarını sürdürmekte ve sosyal medyanın bu etkisine karşı projeler üretmektedir Google’ın son çalışmasının ardından bu sürtüşme ve rekabet ortamı hala sıcak diyebiliriz. Büyük şirketler stratejilerini belirlerken ilk olarak paralı reklamlara veya arama motorlarından bulmak daha kolay olsun dite sosyal medya yardımı ile müşterilerini çekmeye çalışmaktadırlar. Buradan da anlaşılacağı üzere SEO oldukça önemli bir konu her ne kadar Google ve Sosyal medya siteleri arasında rekabet olsada SEO önemini hala korumaktadır ve gelecekte de böyle olacaktır. Daha önceden Google’ın yaptığı güncellemeler ile birlikte en iyi backlink alan siteler en tepeye yerleşmekteydi ancak yeni güncellemelerden sonra oluşturulan içerikler backlinkten daha önemli hale gelmiştir.  Bizde bu yazıda SEO uyumlu makale nasıl yazılır bunun üzerinde duracağız ancak belirtmekte kesinlikle fayda vardır. Makaleye başlamadan önce belirli bir strateji belirmek gerekir çünkü makalede geçecek olan anahtar kelimeler sıradan olmamalı ve kesinlikle iyi bir analizin ardından belirlenmeli stratejiye uygun şekilde yerleştirilmelidir.

İlk olarak şunu açıklamakla başlayalım. Google kesinlikle bir yazılım değildir. Google yazılım gözüyle bakarsanız kaybedersiniz çünkü Google mühendisleri her gün algoritmalarını geliştirmektedir ve internet kullanıcılarına en doğru ve sağlıklı bilgili ulaştırmaya çalışmaktadır. Bu yüzden birazdan anlatacağımız SEO uyumlu makale nasıl yazılır kısmından önce içerikleriniz internet kullanıcısı için bilgi verici mi, doğru mu, kullanıcı için uygun mu bunu düşünün ardından her şey kendiliğinden gelecektir.  Çünkü Google birazdan belirteceğimiz şeyler ile ilgilenmemektedir. Bunlardan önceki verileriniz ile ilgileniyor, bunları göz önünde tutarak değerlendiriyor ve karşılaştırıyor. Hatta son güncelleme ile birlikte otomatik çeviri ile diğer yabancı dildeki makaleler ile karşılaştırarak özgünlüğü test ediyor.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Birazdan madde madde açıklayacağımız olan örnekte şöyle bir madde vardır “Yazınız minimum 300 kelimeden oluşmalıdır” bunun nedeni ise Google’dır. Google yaptığı algoritmalar sonucunda şu kanıya varmıştır. Faydalı olan bir makale en az 300 kelimeden oluşmalıdır. Google ‘ın mantığına göre eğer bir internet kullanıcısı bir sitede bir sayfada 3 dakikadan az kalıyorsa kişi bu siteden faydalanamadan ayrılmıştır olmaktadır. O yüzden ilk olarak internet kullanıcılarını doyurmalısınız zaten siz kullanıcıyı doyurduktan sonra Google’da doyacaktır ve beklediğinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Başlık

 • Başlıkta anahtar kelime kesinlikle olmalıdır.
 • Başlık mümkün mertebe anahtar kelime ile başlamalıdır.
 • Başlık minimum 3 kelimeden oluşturulmalıdır.
 • Yine başlıkta en fazla 66 karakter olmalıdır.

URL’ler

 • URL’de yani bağlantıda anahtar kelime olmalıdır.

Meta

 • Açıklama kısmında Anahtar kelime olmalıdır.
 • Açıklama kısmında en fazla 160 karakter olmalıdır.
 • Açıklama kısmı da tıpkı başlık gibi anahtar kelime ile başlamalıdır.

Makale İçindeki Başlıklar

 • Anahtar kelimeli başlık H1 etiketi ile kullanılmalıdır.
 • H1 başlığı anahtar kelime ile başlamalıdır.
 • H2 etiketinin kullanıldığı alanlarda anahtar kelime olmalıdır.
 • H3 etiketinin kullanıldığı başlıklarda anahtar kelime olmalıdır.

İçerikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar.

 • İçerik minimum 300 kelimeden oluşmalıdır.
 • İçerikteki anahtar kelime oranına gelecek olursak bu oran 2.5-3.0% olmalıdır.
 • Kullanılan ilk anahtar kelime içeriğin ilk 50-100 kelimesi arasında olmalıdır.
 • İçerikte kullanılan resimlerin minimum birinde alt etiket olarak anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelimeler kullanılırken kalın, italik veya altı çizili olarak kullanılmalıdır.
 • İçerikte kullanılan anahtar kelime ile birlikte bir giriş birde çıkış linki olmalıdır.
 • Anahtar kelime kullanımı içeriğin son 50-100 kelime arasında bir kez daha kullanılmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerin tümünü uyguladığınız taktirde içerikleriniz Google tarafından kullanıcı dostu olarak tanımlanacak ve Web sitenizin bu alanda faydalı olduğu kanısına varacaktır. Bunun sonucunda ise yükselişiniz gerçekleşecektir. Umarız bu yazımız sonucunda SEO uyumlu makale nasıl yazılır kavramışsınızdır. Sizlerde tavsiyelere uyarak SEO uyumlu makaleler ile gerek web sitenize gerekse müşterilerinize daha sağlıklı hizmetler sunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat