SEO Neden Yapılmalıdır?

Kasım 11, 2017

İnternette gezinirken bir yerlerde veya bu alanda çalışan arkadaşlarınızdan SEO’yu duydunuz. Farklı sektörlerdeki ciddi etkisini fark ettiniz. Ancak SEO’nun neden bu kadar önemli ve etkili olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz.

SEO’nun neden bu kadar etkili olduğunu, tanıtım ve pazarlamadaki etkisini ve oynadığı rolün önemini anlatabilmek için bu makaleyi okuyuculara sunuyoruz. Ciddi anlamda online pazarlama ve tanıtım sektöründe SEO’nun etkisi oldukça yüksek ve önemi ise oldukça büyüktür.

 • SEO kesinlikle bir maliyet değil tam tersine bir yatırımdır.

İnternette bazı kelimelerin sık şekilde arandığının sizde farkındasınızdır.  Bu kelimeler genellikle yapılan iş sektörü ile alakalı olup net bir şekilde tanımlayan kelimeler veya kelime gruplarıdır. Bu kelimelerin arandığı sırada siz Google’ın arka sayfalarında iseniz ciddi bir çalışma yapmanız gerekir. Ciddi bir SEO çalışmasının ardından ise siteniz arama sonuçlarında ilk sırada yer alır ve bu alanda en çok tıklanan sayfalar arasında yer alarak yaptığınız yatırımı fazlasıyla geri alacaksınız

 • SEO Sitenizin ön planda olmasını sağlar

Sektörünüz ile alakalı olarak arama motorlarında ilk sıralarda yer almanız demek işlek bir cadde de mağaza açmak gibidir. İlgi ve yoğunluk artar, müşteri kitleniz gelişir, ticaret seviyeniz yükselir.

 • Pazarlamanın en önemli adımı SEO’dur.

SEO tek başına bir pazarlama aracıdır diye bir şey demiyoruz ancak markalaşmaya yönelik çalışmalarınızda, sosyal medya ve diğer pazarlama alanları ile birlikte SEO, pazarlamanın en üst seviyelere ulaşmasındaki en önemli araçlardan biridir.

 • SEO süreci belirler.

Müşteriler bağımlı ve statik değildirler bunu aklınızdan çıkarmayın. Daha iyi alışveriş yapabilecekleri bir alternatif arayışı içindedirler. İşte SEO bu araştırma ve satın alma sürecinde en önemli etmenlerden birini oluşturmaktadır. Google’da veya bir başka arama motorunda en üst sıralarda olmanız demek sizin açınızdan daha fazla müşteri demektir, müşteriler içinse bir başka alternatif bir alışveriş merkezi olarak görülmektedir. Alanınızla ilgili olarak yapılan araştırmalarda siteniz müşterileri mıknatıs gibi çekecektir doğal olarak bu işlemler satışlarınıza da yansıyacaktır.

 • Satışlarınızdaki Katvizit

SEO sitenizle alakalı dijital bir kartvizit görevi görmektedir. 7 gün 24 saat boyunca herkese dağıtabileceğiniz bir kartvizitten bahsediyoruz. Yapılan kaliteli bir SEO çalışmasının ardından siteniz en üst sırada yer alacaktır ve bunun sonucunda ise sürekli olarak internette gezinen kişilere kendinizi tanıtabilecek, ürünler gösterebilecek, farklılıklarınızdan bahsede bileceksiniz.

 • SEO sayesinde kişiler sitenizi bulabileceklerdir

Web sitenin ilk hedefi potansiyel ziyaretçilere ulaşabilmektir. Ancak kimi zaman internet kullanıcıları sitenizi bulamayabilir bunun sonucunda ise sitenizin size hiçbir faydası olmaz. SEO çalışması sizin sitenizi görünebilir kılmaktadır ve internet kullanıcılarının sizi bulmasını kolaylaştırır.

 • SEO güven kaynağıdır.

Kaliteli SEO çalışmalardan sonra markanız daha güçlü, alanında daha fazla tanınmış ve iyi olur. Yapılan tüm çalışmalardaki temel amaç ise sitenizin üst sıralara çıkmasıdır. Tüm bunların sonunda ise internet kullanıcıları alanınızda sizin en iyisi veya en iyilerinden birisi olduğunuzu kabul edeceklerdir. Ancak her şey üst sıralarda olmak değildir bu işin sadece bir parçasıdır. Eğer müşterilerinize ve ziyaretçilerinize kaliteli bir hizmet sunup bu kaliteyi koruyabiliyorsanız hiç beklemediğiniz şekilde üst sıralara yerleşebilirsiniz.

 • SEO marka olmanızı sağlar

Eğer marka olmak nedir diye soracak olursanız eğer o zaman üst sıralarda olmak, hatırlanabilir olmaktır diyebiliriz. Bu sizi markalaştıracaktır.

 • SEO satışları arttırır.

2008 yılında yapılmış olan bir araştırmada internet kullanıcıları yerel mağazaları bulabilmek için internetten araştırma yaptığını kanıtlamıştır. Burada da anlaşılacağı üzere SEO bir yön tabelası gibidir. Müşterilere ve ziyaretçilere yön göstererek sitenize yönlendirmektedir.

 • Ölçülebilen pazarlama aracıdır.

SEO’da yaptığınız tüm çalışmalarınızı ölçebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız çalışmaları değerlendirebilir, gidişatı gözlemleyebilir, faydalı mı zararlı mı olduğunu tespit ederek çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

 • SEO danışmanı bir silahtır.

Alanında uzman bir SEO danışmanı bir web site veya işletme için en önemli kişidir diyebiliriz. Uzman kişi alanınızla ilgili olarak anahtar kelime çalışması yapabilir, bu alan ile ilgili piyasayı inceleyebilir, detaylı bir pazarlama yapabilir. Bu çalışmalar sonucunda ise analizleri inceleyerek yapabileceğiniz işler noktasında hamleler yaparak trafiği arttırabilir ve içerik oluşturmanızı sağlayabilir.

 • SEO çalışmaları ücretli trafikten daha fazla kazanç sağlar

SEO internetteki trafiğin %75’ini sağlayıp yönlendirme yapmasına rağmen pazarlama bütçesinden toplam olarak sadece %25 kadar pay alması, ücretli reklam işlemlerinin ise sadece %25 yönlendirmesine rağmen bu işlemden %80’e kadar pay alması oldukça ilginç bir durumdur. Bu istatistik ve yüzdeliklere göre konuşacak olursak eğer pazarlama bütçelerindeki bu durum kesinlikle baştan düzenlemeli ve yüzdelikler değiştirilmelidir.

 • SEO alanında kötü rekabet halinde olanlardan faydalanmanızı sağlamaktadır.

Yapılan kaliteli SEO çalışmaları rakiplerinizin yaptıkları çalışmalardan faydalanmanızı sağlamaktadır. Düşük bir bütçeye sahip olduğu için SEO yapmayanlar ya da büyük bir bütçesi olup da bu alanda SEO yapmadan kitlesini iletişim araçları ile toplamaya çalışıp reklamlara para harcayan kişiler iyi bir SEO uzmanının faydalanıp kullanacağı bir ortam sunmaktadır. Kişilerin yaptığı reklamlar sonucunda etkilenip ziyarette bulunmak isteyen kişiler ilk olarak SEO alanında iyi çalışma yapan sizin sitenize uğrayacaklardır.

Yukarıda saydığımız nedenler dışında birçok konu bakımından incelendiği zaman anlaşılacağı gibi SEO yapmak oldukça önemlidir. Online işlemlerde yani internetteki işlemlerde bir şirket ve site sahibinin SEO çalışması yapması demek işlerini büyük oranda değiştirmesi demektir. Özellikle büyük şirketler veya büyümek isteyen şirketlerin atlamaması gereken bu çalışmalar istatistiklerde de belirtildiği gibi SEO ile olmaktadır. Büyümek için harcadığınız reklam bütçelerinin yanında belki size göre bir etkisi olmayacaktır ancak dikkatli bir araştırmanın sonucunda göreceksiniz ki SEO reklamlar kadar önemlidir. Hatta şöyle de diyebiliriz. SEO’suz olarak yaptığınız reklam çalışmaları size yarar sağlamaktan ziyade SEO çalışması yapmış olan rakibinize yarar sağlayacaktır. Bu anlamda bir işletmeye giriştiğiniz zaman ilk hedefiniz SEO çalışması yapmak olmalıdır. Buna yönelik çalışmalar yapan uzman firma ve kişiler ile iletişime geçerek belirli bir strateji belirlemeli, bu alanda yapacağınız çalışmalar konusunda taktikleri analiz etmeli ve çalışmalarınıza bir an önce belirlemelisiniz. Sekötünüz ile alakalı olan anahtar kelimeleri arama hacimlerine göre aramalı ve alanınıza en uygun anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yaparak sitenizi bir adım öne çıkarabilirsiniz. Daha sonra özgün, kullanıcı odaklı içeriklerinizi pazarlayarak arama motorlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Zaten üst sıralara yerleştikten ve bu sırayı koruduktan sonra tüm işlemler peşi sıra sizi takip edecektir. Şirketinize yönelik olarak yaptığınız harcamalar size büyük bir kazanç olarak geri dönecek yaptığınız işin ücretini kat be kat geri alabileceksiniz. Günümüzde SEO artık bir alternatif olmaktan ziyade bir zorunluluk haline dönüştü ve SEO konusunda çalışmalar yapmayan şirketler ise arka sayfalara düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat