SEO Neden Önemlidir?

Kasım 22, 2017
SEO Danışmanlığı

SEO arama optimizasyonunun kısaltılmış halidir ve internet sektöründe bir yerinizin olmasını ve bu yerinizi sağlamlaştırıp ziyaretçi sayınızı arttırmak veya ticaret hacminizin artmasını istiyorsanız o halde SEO çalışması yapmalı ve bu noktada ciddi bir emek harcamalısınız.

Bir internet siteniz varsa ve bunun gelişmesiniz istiyorsanız o halde SEO’ya uygun şekilde hareket etmeli ve buna yönelik olarak çalışmalısınız.  Bu anlamda eğer sitenizin veya blog adresinizin başarılı bir SEO çalışması yoksa ve buna yönelik de herhangi bir çalışma yapılmadıysa o halde pek bir başarı beklemeyin çünkü siteniz istediğiniz noktaya ulaşamayacaktır. Bunun sonucunda da emekleriniz boşa gidecek buna yönelik olarak bir masraf yapmışsanız hepsi çöp olacaktır.

Dünya geneli yapılan bir internet araştırmasına göre arama motorlarını kullanan kişilerin %93 ilgili oldukları konuları araştırması arama motoruna yazmakla başlamaktadır. Bu araştırmanın üzerinden yıllar geçti ve internet kullanımı her geçen gün arttı, potansiyeli gelişti, mobil versiyonlar ile hacmi arttırıldı ve yenilendi. Tüm bunları göz önünde bulundurduğu zaman görülecektir ki bu araştırma sonucu şimdi daha da önemli bir hal almaktadır. Şöyle bir soru soralım en son yaptığınız bir araştırma için ansiklopedi, bir kitap veya kütüphaneyi kullandınız mı? Çoğu kişi bu sorunun cevabını hayır olarak verecektir çünkü artık arama motorları binlerce kütüphaneden daha fazla bilgi içermektedir. Bu anlamda arama motorları içinde de en çok kullanılan Google günlük hayatımızdaki yerini de aldı. Yine örnek üzere gidelim, ev hanımları en basit olarak yeni bir yemek tarifini, örgü modelini Google üzerinden araştırıp bulmakta. Bir çiftçi bitkiye nasıl davranması gerektiğini veya bir mobilya ustası yeni bir tasarımı nasıl yapacağını Google üzerinden araştırmaktadır. Bir öğretmen soruları Google üzerinden hazırlamakta bir tamirci makineyi Google üzerinden tanımakta ve ona göre tamir yapmaktadır. Görüldüğü üzere hayatımızın büyük bölümünü oluşturan arama motorları ve internet yaşamın vazgeçilmez bir aracı haline gelmektedir. Bu noktada Google arama motorunun en çok tercih edilmesindeki en büyük etken ise aradıklarımızın ve bize en faydalı olanların hemen önümüze gelmesidir. Peki, bu kadar hızlı ve net şekilde aradığımız şeyler nasıl önümüze geliyor?

SEO nedir

SEO Nedir, Ne Değildir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında kullanıcıların aradığı cümlelere ve sözcüklere göre çalışma yapılması ve web site veya sayfanın Google aramalarında üst sıraya yükselmesini sağlayan ve bunu belirli bir sürece yayan çalışmadır. Bir Web site sahibinin en çok istediği şey ziyaretçi sayısının artması ve aydan aya Hitlerde yükselerek sıralamasının da yükselmesidir. İyi bir SEO çalışması da site sahiplerine bu imkânı sunmaktadır. Kaliteli ve bu anlamda uzman kişilerce yapılan çalışmalar sonucunda herhangi bir reklam ücreti veya işlemi yapmadan sitenizi internet kullanıcılarına tanıtabilir ve bu anlamda sitenizi yayabilirsiniz. Arama motoruna ve kullanıcılara yönelik olarak uygun anahtar kelimeleri seçtiğiniz zaman siteniz ilk sıralara yükselecek ve organik trafiğiniz artacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere SEO ve marka birbirinden ayrılmaz iki parçadır ve biri olmadan diğeri de olmaz ve ikisi beraber yürütüldüğünde ise başarı kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Bundan sonraki bölümlerde SEO’yu 3 temel kısımda inceleyeceğiz bunlar: Arama, sosyal ve içeriktir.

SEO nedir

Arama

Sözcük Seçmek

Sözcükler bir makalenin temel taşları, bir evin tuğlaları gibidir ve makalenizi parçalar halinde indexlenmesini incelenmesini sağlamaktadır. Sözcük seçimini doğru bir sıralama ve doğru şekilde seçecek olursanız eğer Google örümcek botları sitenizdeki sayfaları daha iyi tarar ve buna yönelik olarak sitenizi daha hızlı indexler arama motorlarında ise daha hızlı yükselmeniz buda ziyaretçilerinizin artmasına neden olur. Doğru şekilde seçmiş olduğunuz sözcükler sizi kullanıcı dostu yapar ve makalenizin kullanıcılara faydalı olan makaleler olduğunu belirtir ki bu da Google tarafından çok sevilmektedir. Bununla ilgili olarak doğru sözcük seçimi yapabilmek adına Google Adwords Planner aracından faydalanabilir ve seçimlerinizi buradan yapabilirsiniz.

SEO nedir

Başlık Seçimi

Web siteniz içinde bulunan bir yazının ne ile alakalı olduğunu en iyi başlıktan anlar ve buna göre siteyi izler veya makaleyi okursunuz ancak eğer başlık iyi değilse makalenin içine bile bakma gereği duymazsınız bu yüzden başlık oldukça önemlidir. Bu noktada bizim makale yazarlarına veya site sahiplerine tavsiyemiz makale başlığı seçerken oldukça kısa bir başlık seçimi yapın ve bununla beraber başlığı da konu ile alakalı olarak hazırlayın ve direk konu ile bağlantısı olduğunu gösterin

Sosyal

Link Vermek

SEO çalışmalarında bir diğer önemli olan nokta linklerdir ve linkleri öneri olarak hesaplar. Bir başka site sizin sayfanızdan alıntı yapmışsa veya sizin sitenize referans olabilmek için kullanıcıları size yönlendiriyorsa bunun sonucunda Google sizi faydalı olarak görür. Bununla beraber SEO çalışması da buna yöneliktir diyebiliriz. İnternet dünyasında bu işleme Backlink denmektedir. Daha önceki zamanlarda kardeş siteler olarak bu linkler paylaşılırken artık ücretli şekilde yapılmaktadır. Bu işlemi yaparken de dikkatli olmak gerekmektedir çünkü kalitesiz, kullanıcılara faydalı olmayan sitelerden backlink almanız faydadan çok zarar sağlayacaktır. Alanınız ile alakası olmayan, aynı sektörde olmadığınız ve link çöplüğü sitelerden backlnk almamaya dikkat ediniz.

İçerikler

Bir marka sahibi olabilmek istiyorsanız o halde iyi bir içerik üreticisi olabilmeli ve kullanıcıları çekebilmelisiniz. Bu içerikler sayesinde hem ziyaretçi sayınız artacak hem SEO çalışması yapabilecek hem de sıralamanızı yükseltebileceksiniz. Sektör ve alanınıza göre kaliteli, okuyucuya hitap eden ve bu anlamda başarılı içerikler ürettiğiniz zaman başarı peşinizden gelecektir.

SEO Neden Önemlidir?

Şimdiye kadar yukarıdaki bölümde SEO’nun neden yapılması, yapılmasındaki faydaları ele aldık şimdi ise bu işin kilit noktasına değineceğiz. Firmanızı geliştirmek, markanızı bilinir hale gelmek, aramalarda yükselmek, ziyaretçi çekebilmek bir web sitesinin en önemli hedefleridir. Bizde bu konu ile alakalı olarak birkaç madde hazırlayarak SEO neden önemlidir açıklamaya çalışacağız.

  • İnternette araştırma yapan kişilerin %75 sonraki sayfaları aramaz ilk sayfada sonuca ulaşmaya çalışırlar.
  • Online olarak internette dolaşan kişilerin %79’u internet reklamları veya sponsorlu olan siteler yerine organik olan siteleri tercih etmektedirler. Bundan dolayı sitenize büyük miktarlarda reklam ücreti harcamak yerine kaliteli bir SEO çalışması yapmayı düşünebilirsiniz. Organiklik her şeydir.
  • Normal bir konu için konu ile ilgili internette her ay yaklaşık olarak 100.000 arama yapılmaktadır.
  • İnternetten haberdar olan ve buna yönelik olarak internetten faydalanan kişilerin %83’ü arama motorlarını kullanmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat