Özgün makale nedir?

Ekim 16, 2017
Özgün makale nedir

İnternet site sahiplerinin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de özgün içeriktir. Özgün içerik, belli bir yerden alıntılanmış yazıların aksine, yazarın tamamen kendi düşüncelerini aktardığı yazılara denir.

Özgün makale, genel olarak internet site sahiplerinin algılarında ve yazanların düşüncesinde farklı bir yere sahiptir.  Hazır yazılmış bir yazının kelime yerlerinin değiştirilmesi veya benzer kelimelerin kullanılmasıyla elde edilen yazılar olarak adlandırılır. Her ne kadar Google, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarına siteyi indeksletmek için yeterli gelse de “özgün makale” tabirine eş değildir.

Peki, özgün makale nasıl yazılır?

Elbette var olan bir yazının özgünleştirilmesi mümkündür. Ancak bu tamamen benzer kelimelerle yazmak demek değildir. Mesela “İstanbul gezilecek yerler” başlıklı bir konu yazılırken, var olan yazı üzerinden hareket edilmez, İstanbul’un gezilecek yerleri anlatılırken farklı kaynaklardan yararlanılır, tarihine değinilir ve gezilecek yerlerine geçilir. Tabi bu durum site sahipleri için biraz daha maliyetli olmasına neden oluyor ki günümüzde makale yazarları, yazdıkları kelime sayısına göre para aldıkları için web site sahipleri de “ne kadar kısa olursa o kadar ucuz olur” mantığı ile hareket ederler ama “ucuz etin yahnisi yavan olur” derler. Bu nedenle detaylı bir şekilde konuya giriş yapıldıktan sonra gezilecek yerleri konusu anlatılmaya başlanır.

Kurumsal sitelerde özgün makaleler nasıl olmalıdır?

Kurumsal web sitelerde sabit sayfalar vardır. “Satış sözleşmesi”, “Gizlilik Politikası”, “Ürün teslimatı” vs. aynı yazılar e-ticaret sitelerinde de vardır. Bu yazılar sabit sayfa yazıları olduğu için genel olarak birbirinin benzeridirler. Ama burada da özgün makale tabirini kullanarak ve kurallara uyarak yazmak gerekiyor. Genellikle “İade-İptal” yazılarında kurallar aynıdır ama iyi bir makale yazarı bunları da değiştirme konusunda mahirdir. Hit Makale olarak 2012 yılından bu yana müşterilerimize özgün makale hizmeti sunarken, “benzer yazılar” yerine “özgün yazılar” şeklinde hizmet vermekteyiz. Gerek kurumsal siteler, gerek e-ticaret siteleri gerekse de kişisel web sitelerde konu anlatımı yaparken birden fazla kaynaktan yararlanıyor, kendi fikir ve düşüncelerimizi yazılara katarak yazının tamamen “özgün makale” kurallarına uygun olmasını sağlıyoruz.

SEO uyumlu özgün makale nasıl olmalıdır?

İnternet site sahipleri makale yazdırmak istediklerinde ilk olarak “SEO uyumlu makale istiyoruz” şeklinde belirtiyorlar. Aslında gerçekten özgün bir makale zaten SEO uyumlu makaledir. Yukarıda verdiğimiz “İstanbul gezilecek yerleri” başlığı ile konuya devam edelim. İstanbul gezilecek yerleri konusu anlatılırken hedef kelime başlık ile aynıdır, tabi alt anahtar kelimeler hariç… Gerçekten özgün yazılan bir gezi rehberi yazısında ister istemez başlık birkaç defa tekrar edilir ama yazıyı isteyen kişi kelime kısıtlaması getirdiğinde haliyle yazar da anahtar kelimeyi bir yerlere serpiştirmekle uğraşır. Bu durum her ne kadar SEO uyumlu makale durumunu anlatsa da konunun anlatımında büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olur.

Hitmakale.com olarak; kurumsal yazılar, sabit sayfa yazıları, gezi rehberi yazıları, sağlık makaleleri, e-ticaret yazıları, ürün tanıtımı, kurum kimliği gibi alanlarda başarılı kadromuzla hizmet vererek istediğinizi elde etmeniz noktasında siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaya devam ediyoruz. Siparişleriniz için iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat