Özgün makale nedir, özgün makale nasıl yazılır?

Ekim 26, 2017
Özgün makale nedir

Özgün makale, kişinin bir konuya ilişkin yaptığı değerlendirme yazılarına verilen isimdir.

İnternet dünyasının akıl almaz bir şekilde ilerlemesi, web sitelerin çoğalması, sosyal medya sitelerinin yaygın şekilde kullanılması ve internet dünyasında yer almak isteyenlerin sayısının her geçen gün artması, site sahiplerinin özgün makale yazma/yazdırma zorunluluğunu beraberinde getirdi. Bir web sitesinin kurumsal kimliği, ürünlerinin tanıtımı, marka tanıtımı gibi yazılar siteler için olmazsa olmazdır. Ama sabit sayfalardan ziyade sürekli güncellenmesi gereken alanlar var ki burada özgünlük çok daha önemlidir. Mesela yenilenen ürünlerle ilgili özgün makale yazmak, arama motorlarında ürünün ilk sıralarda çıkmasını sağlar veya firmanın yeni bir hizmetini tanıtacak yazıların hazırlanması, Google, Bing, Yandex, Yahoo arama motorlarının siteye daha fazla değer vermesini sağlar.

Özgün makale nasıl yazılır?

Makale yazarları veya webmaster forumlarında “makaleci” olarak geçilen tabir aslında yazarlara verilen bir isimdir. Ancak dijital reklam alanlarının farklı anlamlar yüklenmiş olması “yazar” kavramından çok “makaleci” kavramının kullanılmasına neden olmaktadır. Her neyse özgün makale nasıl yazılır konusunu incelemekle devam edelim. Yazarlar, internet sitelerinden ilan açarak özgün makale yazacaklarını söylerler. Ama özgün makale yazmak hiç de görüldüğü gibi basite alınacak bir işi değildir. Çünkü bu makalelerde de dilbilgisi kuralları, imla kuralları ve edebiyatın ince sanatları geçerlidir. Her ne kadar basit bir ürün tanıtımı yapılsa da makale yazılırken okuyucunun anlayabileceği bir belagatin kullanılması gerekiyor.

Zaman zaman internet sitelerinden bir konu araştırma durumunda herkes kalabiliyor. Mesela kış hastalıkları ile ilgili bilgi edinmek için Google arama motoruna “gribe ne iyi gelir?” şeklinde bir arama yapılır. Web sitenin biri bu konuyla ilgili uzadıkça uzayan bir yazı yazar, neredeyse ziyaretçi siteyi terk etmeye hazırlanırken “İşte gribe iyi gelecek şeyler” diye bir başlık görünmeye başlar ama ziyaretçi artık siteden sıkılmıştır. Bu durum, yazarın “özgün makale” yazayım derken kelime kalabalığına girmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Oysa makale yazılırken kısa bir açıklama (spot) yazıldıktan sonra konuya giriş yapılır.

Yazarlar neden uzatırlar?

Makaleciler, makale yazarları veya içerik editörleri diye adlandırılan yazarlar, internet sitelerine yazı yazarken uzatmayı tercih ederler ve bunun adına “özgün makale” derler. Oysa bu tip yazılar özgün makale değildir çünkü ziyaretçinin sevmediği durumlardan biridir. Peki, uzun yazı yazmalarındaki amaç nedir?

  • Yazıyı farklı yerlere çekerek kelime sayısını uzatmak,
  • Google ve diğer arama motorlarında anahtar kelime hacmini arttırmak,
  • Sipariş eden kişinin isteği.

Her ne kadar yazarlar kendilerince haklı olsalar da veya site sahipleri arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için böyle bir şey talep etseler de zamanla sanırım bu tip özgün makaleler işe yaramayacak ve site sahipleri beklediklerini alamayacaklar. Özgün makale yazayım derken kelime kalabalığı yapmanın bir anlam ifade etmediğini belirterek konumuzu bitirelim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat