Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Ağustos 7, 2014
Özgün Makale Nasıl Yazılır?
Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Son zamanlarda “Özgün Makale” tabirini çok fazlasıyla duyabiliyoruz. Peki, özgün makale hakkındaki bilgilerimiz ne kadardır ve bildiklerimiz ne kadar doğrudur?

Özgün makale, herhangi bir yerde yayınlamamış yazı türüdür. Tabi bunu söylerken, tamamen “Kişinin kendi fikirlerine özgün makale” denir demek yanlıştır. Özellikle de internet dünyasında çok fazlasıyla aranan konular arasında yer alan özgün makale, sitelerin yükselmesinde büyük oranda pay sahibi olan bir etkendir. Özgün makalenin nasıl olması gerektiği konusuna gelince de şunları söylememiz mümkündür;

Herhangi bir konu hakkında araştırma yapılarak ya da bilinen bilgileri kaleme dökmek varsa kaynaklı bilgiler kaynaklarını yazmaya özgün makale denir. Örneğin bir web sitesinde makale (Site içi tanıtıcı yazılar) yazılacak. Konumuz Mantı konusu. Elbette bir yazar kendi bildiği bir yöntem ile mantı tarifini yapabilir. Ancak bilmediği için “tarif yapamaz” denilemez. Herhangi bir mantı tarifi sitesine girerek, anlatılanları kendi kalemiyle yazıya dökmesi de makalenin özgünlüğünü bozmaz. Ayrıca yine mantı örneği üzerinden devam ederek şunu söylemek gerekiyor. Örneğin mantı tarifi sitesinden mantı ile ilgili bilgileri okudunuz ve sonucunda kendi özgün ifadelerinizle yeni bir makale ortaya çıkarttınız. Ancak bu makalede değişmez şartlar vardır. Mesela “mantı içi nasıl hazırlanır? ” diye bir başlık gördünüz ve altında sayılan malzemeleri gördünüz. Yazı sırf özgün olsun diye yumurta yerine domates yazmanız özgünlük bakımından işe yarasa bile açıklayıcılık ve işe yararlığını bozar. Dolayısı ile özgün olması için böyle bir şey yapmanıza gerek yoktur. Tabi mümkün ise malzemeleri farklı bir şekilde açıklayabilirsiniz. Mesela örnek aldığınız sitede malzemeler bölümünde “1 adet yumurta” diye geçiyorsa siz bunun tadını bozmadan malzemeler bölümüne “Damak zevkinize göre 1 veya daha fazla yumurta kullanabilirsiniz. Ancak talimata uygun olan 1 adet yumurtadır” şeklinde daha özgün ve daha açıklayıcı hale getirebilirsiniz.

Özgün Makalenin Faydaları Nelerdir?

Özgün makale, arama motorlarının en önem verdikleri konular arasındadır. Google ve diğer arama motorları, yapay zeka kullanırlar. Dolayısıyla sürekli aynı şeyi okumak istemezler. Okuduklarında ise eksi not verirler ki bu da sitenizin ilerlemesini engeller. Bu nedenle rekabetli sektör olsa bile, konu hakkında her şey yazılmış olsa bile makale yazdırdığınızda ya da yazdığınızda özgün olmasını mutlaka isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat