Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek yazmanız, sonuçların daha iyi olmasını sağlar.

Makalenizin başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden birinin yazım ve imla kuralları olmasına rağmen makale yazımında dikkat edilmesi gereken hususları bilmez ve uygulamazsanız makalenizin okunurluk oranı oldukça düşük olacaktır. Peki, web sitesine makale yazarken nelere dikkat edilmelidir? İşte detaylar…

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Görseller ekleyin
  2. Gözünüzde büyütmeyin
  3. Sade bir dil kullanmaya dikkat edin
  4. Bilimsel verilere kişisel yorumunuzu katmayın
  5. Çelişkili olmamasına dikkat edin
  6. Kaynakların güvenilir olmasına dikkat edin
  7. Tekrara düşmekten ve anlatım bozukluklarından uzak durun
  8. Makalenizin konusuna gelen talepleri değerlendirin
  9. Etkili bir başlık kullanın
  10. Anahtar kelimeleri kullanın

1- Görsel Ekleyin

Yazdığınız yazıya görseller eklemek, makalenizi daha gösterişli ve daha ilgi çekici yapacaktır. Hele bir de konuyla uyumlu ve dikkat çekici görseller eklerseniz tadından yenmez. İnsanlar görsel estetiği yüksek ve ilgi çekici olan yazıları okumaya daha çok meyilli olurlar. Bu nedenle makalenizin içerisinde konuyla uyumlu ve dikkat çekici görseller bulundurmanız makalenizin daha çok okunmasını istenmesini sağlar.

2- Makalenin Konusuna Odaklanın

Çoğu insan için makale yazmak basit bir iş gibi gelir. Fakat işin doğrusu bu değildir. Çünkü bir makalenin oluşması kendi başına kaynak sitelere bağlı bir şey değildir. Makalenin konusu ile ilgili yeteri kadar araştırma yapmak, özgün bir makale olabilmesi için farklı bir yazım stili belirlemek oldukça önemlidir. Bir de işin içerisine SEO kurallarına uygun, snippet uyumlu ve Shema.org uyumlu bir yazı girdiğinde, makaleye odaklanmadan yazmak kesinlikle sonuçların başarısız olmasına neden olur, bu yüzden makalenin konusuna odaklanmak ve buna göre araştırma yapmak son derece önemlidir.

3- Sade Bir Dil Kullanın

Makale yazılırken genel olarak yapılan hatalardan biri, “özgün” olması amacı ile kelimelerin dolandırılmasıdır. Hiçbir makale, sade ve anlaşılır bir dille yazılmış bir makale kadar değerli olamaz. 300 kelime ile anlatılabilecek bir konuyu sırf uzasın ya da arama motorlarında çıksın diye uzatmak, kesinlikle gereksiz bir şeydir.  Gereksiz sözcüklerle makaleyi uzatmanın mantığı yoktur. Bu durum yazınızın akıcılığını ve kalitesini bozarak makalenizin okumayı istememelerine neden olabilir.

4- Bilimsel Verilere Kişisel Yorumlarınızı Katmayın

Özgünlük, makale yazarken oldukça önemlidir, fakat özgün yazacağım diye de bilimsel verileri kendinize göre yazmanız, makalenizde yanlış bilgiler vermenize neden olur. Bu nedenle makalenizi yazarken özgün yazın fakat bilimsel olan bilgiler üzerinde oynama yapmayın. Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli konu budur. Çünkü bilimsel verileri özgünleştirmek, makalenin konusunda uzaklaşmaya neden olur.

5- Makalenizde Çelişkiye Yer Vermeyin

Makale yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden biri de makalenizi yazarken içerisinde çelişkili cümlelere yer vermemenizdir. Bir konu hakkında yazı yazarken bir bilgi verdiğinizde ardından çelişkiye düşerseniz, okuyucularda bilgilere karşı güvensizlik oluşur ve bu durum site ziyaretçilerinin siteye eksi puan vermelerine ve bir daha da bir konu hakkında bilgi ararken sitenize girmemelerine neden olur. Bu yüzden özellikle de sağlık, teknik bilgi gerektiren makalelerde çelişkili bilgilere yer vermeyin.

6- Kaynaklarınız Güvenilir Olmalı

Bir konu hakkında makale yazıyorsunuz ve dolayısıyla kaynaklardan yardım alıyorsunuz. Fakat bazı kaynaklarda verilen bilgiler yanlış olabilir. Bu durumda verileri örnek aldığınız yanlış makaleler sizin de yanlış yazmanıza neden olarak hem yazınızı çöp eder hem de yazılarınız sitenize özel ise sitenize olan güvenilirliği düşürür. Bu yüzden makale yazmadan önce yardım alacağınız kaynakların güvenilir olmasına dikkat edin ve önceden kaynaklarınız hakkında bir araştırma yapın. Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında kesinlikle bu maddenin de yer alması gerektiğini unutmayın.

7- Kelime Tekrarına Düşmeyin

Makale yazarken en çok yapılan hataların arasında tekrara düşmek geliyor. Makalenizi uzun tutmak adına tekrara düşer ve aynı bilgileri devamlı sunarsanız, okuyucular sıkılacaktır ve makalenizi okumak istemeyeceklerdir. Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasına bu maddeyi de almanız, daha sağlıklı bir makaleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

8- Anahtar Kelime Seçimine Dikkat Edin

Makale yazarken çoğu yazarın düştüğü hatalardan biri de anahtar kelime seçimine önem vermemek ya da bu durumu gereğinden fazla abartmaktır. “Her şeyin fazlası zarardır” mantığı ile hareket etmek ancak anahtar kelime seçiminin de doğru ve isabetli olmasına dikkat etmek gerekir. Aslında bu sorun sadece makale yazarlarından kaynaklı değildir, çünkü bazı iş sahipleri konuları ve anahtar kelimeleri kendi isteklerine göre belirledikleri için yazara pek de seçim şansı kalmıyor. Eğer makale yazdırıyorsanız ve anahtar kelime seçiminde profesyonel değilseniz ve kullandığınız bazı araçlar yoksa, makale yazarının inisyatifine bırakın, tabi bunu yapmadan önce herhangi bir araç kullanıp kullanmadıklarını da sorun.

9- Etkili Bir Başlık Kullanın

Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasına önemle almanız gereken bir konu da “başlık” seçimi konusudur. Başlık makalenin olmazsa olmazıdır. Başlığınız ne kadar ilgi çekici ve yerinde olursa okunma oranı da aynı doğrultuda artacaktır.Bu nedenle makale yazarken başlıklarınızın etkili olmasına mutlaka özen gösterir.

10- Anahtar Kelimeleri Kullanın

Yazacağınız makalede anahtar kelimeleri kullanmak, makalelerinizin arama motorlarında dikkat çekmesini sağlar. Ayrıca okuyucular o anahtar kelimeleri yazdığında makaleniz daha fazla öne çıkacaktır. Anahtar kelime seçimi kadar makale içinde anahtar kelimelerin “bold” (kalın) şekilde belirtilmesi de önemlidir. Arama motorları, sitelere bot gönderirken bu noktaya oldukça dikkat ederler. 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir