İnternet Makale Yazarlığı

Ekim 18, 2017
internet makale yazarlığı

Son birkaç yıl içerisinde internet makale yazarlığı bir sektör haline geldi. Kalemine ve kelime dağarcığına güvenen herkes makale yazarlığı yapmaya başladı. Doğru veya yanlış yöntemler kullanılarak bu iş yapılıyor. Peki, internet makale yazarlığı yapmak için nereden başlamak gerekiyor?

Bu yazımızda internet makale yazarı olmak ve makale yazarak para kazanmak isteyenlere biraz ipucu biraz da işin deneyiminden söz ederek sektöre girmelerine yardımcı olmaya çalışacağım, keyifli okumalar…

İlk deneyimlerim…

Branşım bilgisayar teknik servisi… İstanbul Tuzla’da küçük bir dükkânım vardı, yazın aç bırakmayan kışın ekmek aratan bir dükkândı. Tabi bununla birlikte çeşitli haber sitelerinde köşe yazarlığı da yapmışlığım vardı ama dükkân zamanında bu işi bir kenara bırakmıştım. 2012 kış dönemiydi yine, işler kesat… Anlayacağınız ev+dükkân kirasını nasıl çıkartacağımı kara kara düşünmeye başlamıştım. Tabi bunalımlı bir süreç geçirirken bir yandan da kafa dağıtmak için bir uğraş arıyordum. Aklıma yeniden yazarlık yapmak geldi ama işin maddi getirisi kesinlikle aklımda değildi.  Can sıkıntısından “makale yazarı aranıyor” şeklinde bir arama yaptım…

Makale yazarlığına giriş

Yukarıda anlattığım gibi parasal herhangi bir değer düşünmeksizin arama yaptım ve sonuçta biriyle anlaşarak ücretli makale yazarlığı yapmaya başladım. Tabi ilk zamanlarda müşterilerimle sorun yaşamadım değil, makaleyi teslim ediyorum ödeme zamanı geldiğinde “hocam yazılarınız bize uygun değil” diyorlar paramı vermiyorlar… Bir bunalım, bir stres derken meğerse “uygun değil” diyenler para vermiyorlar ama makaleyi de yayınlamaktan geri durmuyorlar. Bu şekilde bir giriş yaptım ve daha sonrasında bazı sabit firmalarla çalışmaya başladım. Biletbayi.com, otelcenneti.com, seyahatrehberi.net, kurumama.com gibi köklü firmalarla çalıştım ve en nihayetinde dükkânı kapatarak evimde çalışmaya karar verdim.

Freelance makale yazarlığından kurumsal yazarlığa

2013 yılından itibaren evimde çalışmaya başladım, gece gündüz demeden makale yazarlığı yaptım ta ki 2017 yılına gelene kadar bu şekilde devam ettim, evlenince artık evde olmayacağınız anladım ve ofis kurdum, şimdi ofisimde hizmet vermeye devam ediyorum.

İnternet makale yazarlığı yapmak isteyenlere tavsiyem…

Makale yazarlığı uzaktan görüldüğü kadar kolay bir iş değildir, tabi ki işinizin hakkını vermeyi düşünüyorsanız. Müşteriniz size bir konu verir veya diğer adıyla anahtar kelime. Siz bu anahtar kelimeleri yazı içerisinde geçirmekle meşgul olacaksınız, bazen hangi kelimeyi nereye ekleyeceğinizi bile şaşırırsınız. Suç sadece sizde değil isteyenlerde de vardır. Çünkü kısıtlama getirir, “300 kelimelik bir yazıda 10 anahtar kelime istiyorum” der. İşin doğrusuna bakıldığında evdeki hesap çarşıya uymuyor maalesef. 300 kelimelik bir makalede 10 anahtar kelime geçirmeye çalıştığınızda yazının şaftı kayar gider. Peki, SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO uyumlu makale, yukarıda da belirttiğim gibi müşterinin isteği doğrultusunda yazılır. Yani kelime sayısı ve anahtar kelimeler uygun yerlerde kullanılarak yazılır. Bunu yapmak gerçekten de zordur. Ama işin pratik bir yöntemi de var! Öncelikle konu üzerinde araştırma yapın (yabancısı iseniz) daha sonra zihninizde anlatımı canlandırın ve klavyenize sarılmaya başlayın. Kesinlikle klavyeyi anahtar kelimeye odaklanarak kullanmayın, akışına bırakın ve yazın göreceksiniz ki yazının sonunda siz istemeseniz de anahtar kelimeler kullanılmış ve yazdığınız makale SEO uyumlu makale halini almış.

Sabırlı olun!

İnternet makale yazarlığı yapmak isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli konulardan biri sabırlı olmalarıdır. Çünkü bazen müşterileriniz aynı konu başlığı, aynı anahtar kelime vererek sizden 100 makale de isteyebilirler ve bunu isterken de sabırsız olurlar bir an önce bitirmenizi isterler. Bu nedenle sabırlı olup olmadığınız konusunda kesin bir sonuca ulaşmanız gerekiyor. Eğer sabırlı iseniz internet makale yazarlığı kesinlikle size göre…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat