Hasthag Yapılırken Yapılan Hatalar ve Sonuçları

Haziran 18, 2016

Değişik ve bir o kadar sık kullanılan sosyal medya alanı ile yeniden merhaba;

Sosyal medya siteleri, hayatımızın kopmaz parçaları haline gelmiş alanlardır. Fikirlerin paylaşıldığı, şiirlerin yayımlandığı, aşkların itiraf edildiği, hatta bir şey isterken bile kullanılan yerdir. Yani, “sosyal medya eşittir hayatımıza konulan egemenlik” demek yerinde bir tabir olacaktır. Aslında sosyal medya, uzmanlık gerektiren bir alandır. Ama ne var ki yediden yetmişe herkes bu alanı bir şekilde kullanıyor. Bilinçli-bilinçsiz, müslim-gayrimüslim, Ateist, deist… Her kesimden birilerini görmek, farklı amaçlar doğrultusunda kullanıcı bulmak mümkündür sosyal medyada. Peki, ama sosyal medya kullanımında ne kadar bilgi sahibiyiz? Özellikle de hasthag ve resim konusunda ne kadar bilinçli şekilde hareket ediyoruz?

Hasthag nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

“Twitter üzerindeki tüm tweetleri kategorilendirmek ve Twitter Arama sistemi üzerinden daha kolay bulunmasını kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir sistemdir.”  Yani bir hizmeti duyurmak, bir işi eleştirmek veya düzenlenecek bir programı daha fazla gündeme getirmek için Facebook, Google Plus, Instagram,Twitter sosyal medya sitelerinin kullanıcılarına sunduğu bir özelliktir.

Hasthag nasıl yapılır?

Sosyal medya sitelerinde “#” ile yapılan paylaşımlara verilen isim “Hasthag”dır. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Aslında bunlara uymak, bir yerde hesabın güvenliğini de teminat altına almak adına önemlidir. Klasik olarak bir örnek verdikten sonra yapılan bazı hatalara değineceğiz.

Hasthag örnek:

#hitmakale (doğru hasthag)

#hit makale (yanlış hasthag) ikisi arasındaki fark, boşluğun olmasıdır.

Klasik olarak hasthag bu şekilde yapılır. Bir de bu konunun püf noktalarına da değinmek gerekiyor. Örneğin, sosyal medya sitelerinde hastalık haline gelen konuların en başında tek kişinin birden fazla hesaba sahip olması. Özellikle de Sosyal medya sitelerinde acemi olanlar bu tekniği kullanmaktadırlar. Yani bir hasthag çalışması yapılırken aynı IP adresinden, farklı 10 adet hesaptan hasthag yapılmaktadır. Aslında bunun çalışmaya herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Twitter botları, bu durumu tespit ettiğinde, “spam paylaşım” diye not etmektedir. Tekrar edildiğinde ise kesinlikle hesap ya uyarı alır ya da Twitter tarafından yasaklanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat