Haber nasıl yazılır?

Ekim 27, 2014
Haber nasıl yazılır

Haber siteleri, internet dünyasının en yoğun olan site türlerinden biridir. Magazin, güncel haberler, spor, teknoloji, moda… bunların her biri kendi başına ayrı alanlar olmakla birlikte tamamı haber kategorisinde birleşmektedir. Haber yazılırken de kategorilerine göre bir tarz ya da üslubun kullanılması zorunludur. Tabi ki bunu yaparken de yine özgün makalenin kurallarından olan SEO uyumunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Mesela gündem ile ilgilenen bir haber sitesinde yazı yazılırken, haberin özünü kaçırmamak çok önemlidir. Bazı sitelerin çok yüksek yerlerde olmasına rağmen, verdiği haberlerden tat alınmamasındaki en büyük neden de budur. Genellikle haber editörleri, farklılık olması açısından ya da SEO yapmak amacıyla haberin özünden çıkıp, haberi detaylandırabiliyorlar. Bu her ne kadar ulaşmak istedikleri yere ulaşmasını sağlasa da ziyaretçilerin bir zaman sonra siteden uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Haber yazılırken nelere dikkat edilmelidir?

Haber yazımı, normal bir kurumsal firma yazısından çok daha farklıdır. Kurumsal makale yazımında dikkat edilmesi gereken etkenler aşağı yukarı bellidir. Kurumun kimliğine halel getirecek yazı tiplerinden uzak durmak, kurumun kimliğini yükseltmek adına gerekli hedef kelime ya da anahtar kelimeleri yerli yerinde kullanmak gibi basit detaylara sahiptir. Ancak haber sitelerinde yazı yazarken ya da editörlük yaparken daha çok dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bunları sırasıyla açıklamaya çalışalım.

Başlık Seçimi: Haber sitesinde en önemli kurallardan biri başlık seçimidir. Başlık seçimi, hem ziyaretçinin dikkatini çeker ki bu da hittin artmasını sağlar, hem de haberin içeriğini anlatmaya yardımcı olur. Bu nedenle bir haber yazılırken başlık seçimine oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

Haberin özünü korumak: Konu içerisinde de bazı editörlerin yapmış olduğu hatalardan söz ederken, “Haberin özünden çıkma” konusuna değinmiştik. Haberin özü; bir olayı anlatırken, ziyaretçinin en sade şekilde haberin neden bahsettiğini anlatabilmektir. Örneğin “Başbakan Davutoğlu Basına Konuştu” Böyle bir haber başlığından anlaşılan en gerçek şey, Davutoğlu’nun basının sorularına cevap vermesidir. Bu olayı anlatırken de özgünlük kuralları çerçevesinde kalarak, sade bir yazım dili kullanmak gerekiyor. Yani ziyaretçi baktığı ilk anda haberin detayını rahat bir şekilde anlaması gerekiyor ki, haberin devamını okumaya yönelsin. Aksi taktirde uzatılmış bir özel haber yazısı, ziyaretçi çekmeyeceği gibi çok fazla getirisi de olmaz.

İlerleyen konularımızda haber yazarken dikkat edilmesi gereken diğer detaylara değinmeye devam edeceğiz. Unutmayın! Konu ve kategori ne olursa olsun, bir sitenin yükselmesindeki en büyük etken içeriktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat