Google’a Street View uygulaması için Son 35 Gün

Şubat 25, 2014
Google Street View

Geçtiğimiz seneler içinde takriben 2007 yıllarının son aylarına doğru google’nin yeni girişimleri neticesinde bir uygulama projesi gerçekleştirmişti. Uygulamanın adı Google Street View. Bu proje bu güne kadar yapılan ve gerekleştirilen projeler arasında en iddialı olandı. Özel kameralar sayesinde, tüm dünyadaki yolların 80 milyon kilometresinin panoramik görüntüleri alınmıştı.

Yıl 2010’u gösterdiğinde ise beklenmedik bir gelişme yaşandı. İsmi henüz açıklanmayan bir google mühendisi var olan programın içerisine bir şifre koyarak güvenliği olmayan kablosuz internet ağlarına sızacak bir yazılım ekledi. Bu işte Google için çok büyük davaların açılmasına neden olacak bir şeydi. Çünkü bu yazılım ile neredeyse kullanıcıların tüm özel bilgileri alınabiliyordu.

Söz konusu olayın açığa çıkması üzerine google yaptığı açıklamada, böyle bir şeyin mühendis tarafından bağımsız olarak yaptığını, kendilerinin böyle bir planlarının olmadığını ifade etmişlerdi. Her ne kadar google böyle bir açıklama yapmış olsa bile, bunu yapan mühendisin googlede çalışan alt seviyede bir çalışan olmadığı aşikardır.

Bu gün gelinen son nokta ise, street View uygulaması sırasında yanlışlıkla olduğu söylenen verilerin silinmesi için Google’ye 35 gün süre verildi. Bu süre sonunda ellerindeki verileri silmemeleri durumunda google’yi büyük davalar bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat