Google Penguen 3,0 Güncellemesi

Ekim 23, 2014
Google Penguen 3,0 Güncellemesi

Google’nin yeni güncellemesi geleli bir hafta oldu. Pengun 3.0 güncellemesiyle birlikte şunu söylemek gerekiyor ki, ciddi anlamda site sahipleri zarar gördüler. Özellikle de çöpe dönmüş paravan sitelerden sürekli backlink kasanlar, kaliteli olmayan sitelerden tanıtım yazısı alanlar, site güncellemek yerine daha çok dış SEO çalışmalarıyla ilgilenenler hedef kelime sıralamasında oldukça gerilediler. Elbette bu durum hoşumuza gitmiyor. Ancak sitemizi kurduğumuz günden bu yana her konumuzda, Arama motorlarının özgün içeriklere önem verdiğini ifade ediyorduk. Elbette SEO yapılmadan bir yere gelmek mümkün değil, ancak Google’nin ilk algoritmasında önem verdiği özgün içerikler, son algoritmada da geçerlidir.

Peki Bundan Sonra Ne olacak?

Elbette Google Penguen 3.0 güncellemesinin son bulmaması, dalgalanmaların henüz bitmemiş olmasından dolayı şuan için bir şey söylemek yanlış olacaktır. Gelen açıklamalar da zaten bitmediği yönünde geliyor. Ancak şunu iyi bilmek gerekiyor. Google ne kadar algoritma değiştirirse değiştirsin özgün içeriklerden vazgeçmeyecektir. Yani spinle girilmiş yazılar ya da başı, ortası ve sonu değişmiş yazılardan uzak durmanız kaçınılmaz olsun diye tavsiyede de bulunmamız gerekiyor.

Sosyal Medyaya Ağırlık Verin

Yeni gelen güncellemeyle birlikte bir kere daha anladık ki, Sosyal medya ağı, siteler için vazgeçilmez SEO çalışmalarından biridir. Doğal olmayan yöntemlerle ziyaretçi çekmek ya da siteyi bazı programlarla imleterek daha fazla ziyaretçi çekmek mantık dışı olduğu gibi Google’nin gözünden de sitelerin düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple sitenizi mutlaka özgün içeriklerle doldurduktan sonra Sosyal medyada doğal ziyaretçilerin gelmesi adına tanıtmanız gerekiyor.

Şimdilik her ne kadar fazlasıyla yorum yapmak, nasıl adımların atılması gerektiğiyle ilgili bir şeyler söylemek yerinde olmasa da temel olarak Google Penguen 3,0 güncellemesinden sonra sitelerin daha çok manüel işlemlere ihtiyaç duyduğu bir kesinliktir. Gelişmeler geldikçe sizlere sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

3 thoughts on “Google Penguen 3,0 Güncellemesi

  1. Bu sitede özgün makaleler yazıyor ve yayınlıyorum fakat, yinede zaman zaman makale almak ihtiyacı duyuyorum, fiyat ne kadar acaba almak istediğimde

  2. Bu sitede özgün makaleler yazıyor ve yayınlıyorum fakat, yinede zaman zaman makale almak ihtiyacı duyuyorum, fiyat ne kadar acaba almak istediğimde yukarıdaki iletişimdenmi ulaşacağım saygılar

    1. Özgün makale hizmeti veriyoruz. Yazılarımız kendimize aittir. Kurumsal, e-ticaret, kişisel blog yazıları yazıyoruz. Fiyat detayları için yukarıdaki iletişim numarasını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat