Firma Tanıtım Yazısı Nedir?

Firma tanıtım yazısı, bir internet sitesi hakkında bilgi veren yazılara denir. Ancak iki farklı anlamda kullanıldığını da belirmek gerekir. Tanıtım yazısı, bazen de başka sitelerden link almak amacıyla da kullanılırlar.  

Firma tanıtım yazısı; oldukça genel, açıklayıcı hedef kitlenin arttırılmasına ve kişilere tanıtma amaçlı yapılan yazılardır. Firmanın misyonu, vizyonu, çalışma hayatına kattığı değer ve hizmet verdiği alanlarla ilgili açıklayıcı, net ifadelerin kullanıldığı bir yazı olmasına dikkat etmek gerekir.

Firma Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Firma tanıtım yazısı yazarken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Yazının yalın olması, anlaşılır bir üslup kullanılması, okuyucunun firma hakkında bilgi edinirken kafasını karıştıracak cümlelere yer verilmemesi ve en önemlisi de kurumsal bir dille yazılmasına dikkat etmek gerekir.

Firma Tanıtım Yazısı Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir konuda yazı yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar aslında aşağı-yukarı aynıdır. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin mutlaka olması gerekir. Fakat firma tanıtım yazıları biraz daha farklı bir alana girdiği için bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken başka konular da vardır. Bunları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Makalenin amacına yönelik kompozisyon oluşturmak,
 • Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin makaleye uyumlu olmasına dikkat etmek,
 • Gereksiz bilgilerden kaçınmak,
 • Kelime kalabalığına yer vermemek,
 • Firmanın misyon ve vizyonunun mutlaka belirtmek,
 • Pazarlama stratejisi kullanmak.

SEO Uyumlu Firma Tanıtım Yazısı

SEO kuralları, internet sitesinde yapılan her işte geçerlidir. Konunun içeriği ne olursa olsun, kesinlikle bu kurallar göz ardı edilemez. Firma tanıtım yazılarında da SEO kuralları geçerlidir ama kurumsal yazılar oldukları için blog yazılarında olduğu gibi kelimelerin dolambaçlı bir şekilde yazılması söz konusu olamaz. Bu da profesyonellik gerektirir. SEO uyumlu tanıtım yazısı; içeriğin uygun yerlerinde yazının akışını bozmamak kaydıyla anahtar kelimeleri kullanılarak yazılır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken detay, anahtar kelime oluştururken yazının bütünlüğünün bozulmamasına dikkat etmek ve kurumsallık havasından dışarı çıkmamaktır.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Firma tanıtım yazısı hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra başında belirttiğimiz “tanıtım yazısı iki farklı anlamda kullanılır” cümlesine açıklık getirelim…

Tanıtım yazısı, genel bir kavramdır ve sadece firma tanıtım yazısı için ya da herhangi bir içerik için özel olarak yazılan yazılar değildir. Tanıtım yazıları, SEO’da bir başka kural olan “Backlink” almak için kullanılan yazılardır. Peki, tanıtım yazısı almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Tanıtım yazısı alınacak sitenin yaşının büyük olmasına dikkat etmek,
 • Tanıtım yazısı alınacak sitenin ziyaretçi sayısını öğrenmek,
 • Sitenin bilinirliğini değerlendirmek
 • Yayınlanacak tanıtım yazısının firma ya da backlink alınacak yazı ya da site ile uyumlu olmasına dikkat etmek,
 • Tanıtım yazısı alınan sitenin sosyal medya hesaplarının aktifliğini kontrol etmek.

Yukarıda saydığımız 5 madde etrafında değerlendirme yapılarak alınan tanıtım yazıları, siteler için “can suyu” olarak değerlendirilebilir. Ancak genel olarak birçok forum ve özel oluşturulmuş sitelerden backlink satışı yapılmaktadır. Her site için faydasız ya da gereksiz olduğunu söylemek doğru olmasa da link alınacak sitelerin kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde verdiğiniz para, karşılığını bulamayacaktır.

Firma Tanıtım Yazısı ile Tanıtım Yazısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Firma tanıtım yazısı, firmayı anlatmak için kullanılır: Tanıtım yazıları, siteye başka bir siteden link almak için kullanılır.
 • Firma tanıtım yazısı, şeffaf olur: tanıtım yazıları, merak uyandırıcı olur.
 • Firma tanıtım yazısı: pazarlama stratejisi kullanılarak yazılmaz: tanıtım yazıları tamamen pazarlama stratejisi kullanılarak yazılır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir