E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Haziran 20, 2014
E-Ticaret sitesi nasıl olmalıdır

Son zamanların en yaygın işlerinden biri internet üzerinden satış yapmaktır. Sanal sektörde e-ticaret adı verilen bu sistem ile çok iyi kazanmak mümkün olduğu gibi hiç kazanmamak da ihtimaller arasındadır. Bu, tamamen e-ticaret sitesi sahiplerinin almış oldukları yazılım ve SEO danışmanlığını yapan kişiye bağlıdır. Çünkü SEO danışmanı, sitenin genel yapı itibari hakkında bilgi almak zorundadır. Yani sitenin kodları, sitenin hızı, site için gerekli içerik ve yardımcı kaynaklar konusunda tam teşekküllü çalışan kişidir. Dolayısıyla birlikte çalışacağınız SEO’cunun sadece e-ticaret sitesinden değil, diğer alanlarda da aktif olması gerekiyor.

E-ticaret sitesinde mutlaka olması gerekenler

Genel olarak e-ticaret sitelerine bakıldığında klasik özelliklerini görmek mümkündür. Bunlar, sanal pos, kredi kartı ile alışveriş seçenekleri, kapıda ödeme gibi özelliklerdir. Bunların dışında da olması gereken bir özellik vardır ki, bana göre e-ticaret sitesini ayakta tutan, hedef kelimede yükselten en büyük unsurdur. Bahsettiğim özellik “Blog” özelliğidir. Bilindiği gibi e-ticaret sitelerinde bir ürün tanıtılırken çok fazla detaya inilmez. Yani örnek olarak “Abiye modeli” diye bir ürünü siteye eklediğiniz zaman, açıklama kısmına en fazla kumaşın cinsi, kalitesi, abiye modelinin bedeni gibi detaylara yer verilir. Kullanılan kelimeler genel kelimeler olduğu için, arama motorlarında çok etkili olmaz. Bunun için kullanılması gereken en mantıklı alan blog alanıdır. Tabi blog alanını da düzgün kullanmak çok önemlidir. Mesela bir model hakkında bilgi verirken, iç link çalışması yaparak satış sayfasına yönlendirmeniz, kazancınızın artmasını sağlamakla birlikte, okuyucunun ürüne ulaşmasını da kolaylaştırır.

E-ticaret sitesi için tanıtım yazısı

Tanıtım yazısının faydaları konusunu daha önce ele almıştık. Faydaları hakkında geniş bilgi için konuyu inceleyebilirsiniz. Ancak şimdi ki konumuz, “E-ticaret için tanıtım yazısının faydaları nelerdir?” Aslında mantık iç link mantığıdır. Ancak iç link tek başına yeterli değildir. Özellikle de site yeniyse bu çok daha önemlidir. Tabi yine “yenilik” kavramını “Tanıtım yazısının faydaları” konumuzda açıklamıştım. Yani ihtiyacı zamanında vermenin site açısından oldukça büyük önemi olmakla birlikte sitenin daha çok ilerlemesi adına da oldukça faydalıdır.

Bir sonraki konumuzda, e-ticaret sitesi için backlink alma konusuna değineceğiz.

One thought on “E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat