E-Ticaret Sitesi için Backlink

Haziran 27, 2014
e-ticaret sitesi için backlink
e-ticaret sitesi için backlink

Bir önceki konumuzda e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır? sorusuna yanıt vermeye çalışmıştık. Hatırlanacağı üzere, konunun son satırında bir sonraki konumuzda e-ticaret sitesi için backlink alımı konusuna değineceğimizi söylemiştik. Şimdi o sözümüzü tutarak, konuya ilişkin açıklamaları yapmaya çalışacağız.

E-Ticaret Siteleri için Backlink

E-ticaret siteleri, belli kategorilerde ya da karma kategorilerde satış hizmeti sunan sitelerdir. Ürünlerin görselleri, açıklamaları ve varsa yan etkileri ve etkileri gibi bilgilendirmeler yapılarak müşterilerin bilinçli bir şekilde ürün almaları sağlanır. Mesela bebek ürünleri üzerine satış yapan bir e-ticaret sitesinde bir kıyafet üzerinde değerlendirme yapalım. Buna değinmeden önce e-ticaret sitelerinde yapılan hatalara değinmek gerekiyor. Genel olarak satış siteleri incelendiğinde karşımıza çıkan en büyük hata ürün hakkında yapılan açıklamanın kısa tutulmasıdır. Elbette yapılan açıklama ziyaretçi açısından yeterlidir. Mesela bir bebe kıyafetinden söz ederken, bedeni, rengi ve hangi yaş aralıklarında olduğuna ilişkin bilgiler normal şartlarda ziyaretçi açısından yeterlidir. Ancak müşteri potansiyelinin yüksek olmasını isteyenler, arama motorlarında daha ön sıralarda çıkmak isteyenler için bu yeterli değildir. Bunun yerine açıklama kısmına en azından 100 kelimelik bir tanıtım yazısı yazılması gerekiyor. Mesela açıklama kısmına aşağıdaki gibi bir yazı yazmak siteniz adına iyi bir etki sağlayacaktır.

2014 bebek modasında yaşanan değişimleri hızlı bir şekilde takip ederek, ziyaretçilerimizin beğenisine sunduğumuz sitemizde, yeniliklerden haberdar olmalarını ve alışverişte daha isabetli karar almalarında yardımcı oluyoruz. 2014 bebek kıyafetleri konusunda aradığınız tüm seçenekleri bulabileceğiniz sitemizden alışverişi hem ucuza hem de daha isabetli yapmaya varacaksınız. Yenilikleri ve sürekli değişimleriyle bebek dünyasını takip ettiğimiz sitemizde yeni bebek kıyafetleri hakkında fikir vermeye devam ediyoruz. Daha kolay alışveriş için sitemizi incelemeye devam edin.”

Yukarıda ortalama olarak 80 kelimelik bir açıklama yer alıyor. Açıklamada dikkat ettiğiniz üzere, “Bebek kıyafetleri” kelimesi 2 defa geçmiş. birinde “Bebek kıyafetleri” diğerinde ise “Yeni bebek kıyafetleri” diye anahtar kelime eklenmiş. Bunun faydası, arama motorlarında müşterilerin aradığı kelimelerde sitenize daha kolay ulaşmasını sağlamaktır. Tabi ki örnek olması açısından 80 kelime ile sınırlı tuttuk ama siz bunu 200 kelimeye çıkarttığınızda çok daha fazla etkisini görebilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuza yani e-ticaret sitesi için backlink konusuna.

Örneğimize “Bebek kıyafetleri” üzerinden devam edelim. Her site sahibi ya da yöneticisi, rakip siteleri ve analistik sonuçlarını gözetlemek zorundadır. Bunun için çeşitli kaynaklar mevcuttur. Google arama motorunun Adwords hizmetlerinde, webmaster forumlarının araç çubuklarında vs. bu konuyla ilgili detaylı yardımı almak mümkündür. İncelemenizi yaptığınızda gördünüz ki “Bebek kıyafetleri” kelimesi hem rakip sitelerde hem de arama motorlarında rövanşta görülüyor. Bu durumda yapmanız gereken şey, öncelikle konuya ilişkin tanıtım yazısı satın almanızdır. PR değeri yüksek, Alexa’sı düşük olan ve en önemlisi de sektörünüzle alakalı olan sitelerden tanıtım yazısı almanız gerekiyor. Sayıda sınır yok. Tabir caizse “Ne kadar para, o kadar köfte” Bunu yaptıktan ortalama 5-7 gün sonrasında yine kaliteli sitelerden backlink almanız gerekiyor. Ne şekilde alacağınız tamamen size kalmış bir durumdur. İster banner reklamı alırsınız, ister tavsiye linklerden alırsınız. Yani bütçenize hangisi daha uygun ise onu alabilirsiniz. Tabi ki hitti yüksek olan bir sitenin logo yanı banner reklamlarını alırsanız elbette bu daha iyi olacaktır.

Tüm bu saydıklarımızı sitelerinizde uyguladığınız zaman eminiz ki kısa bir süre içinde çok daha farklı yerlere geleceksiniz. Ama yine de bu işi gerçek anlamda yapmak istiyorsanız, onca harcadığınız paranın boşa gitmemesi asına işinde tecrübeli bir SEO uzmanından yardım almanız en doğrusu olacaktır. E-ticaret siteleriyle ilgili bilgi vermeye devam edeceğiz. Sitemizi izlemeye devam ederek, yapmanız gerekenler hakkında daha net bilgilere ulaşabilir, sitenizin kolay yükselmesi adına faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat