Bitcoin Nedir Nasıl Üretilir?

Kasım 23, 2017

Son birkaç yılda sıkça duyduğumuz sorulardan bazıları Bitcoin nedir, bitcoin nasıl üretiliyor ve Bitcoin gerçekten karlı bir iş mi? Bizde bu yazımızda bunları netleştireceğiz

Son yıllarda kullanıma başlanılan ve hakkında sayısız teoriler üretilen Bitcoin ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Bu iş  her ne kadar kimine göre zarar olsa da para kazanmak isteyen yatırımcılar için büyük fırsatlardan biridir. Peki, adını sıkça duyduğumuz bu Bitcoin gerçekte nedir? İnternetin insanlara uyguladığı bir hokkabazlık mıdır yoksa uzay çağının para birimi midir?

Bitcoin Nedir Nasıl Üretilir?

BİTCOİN NEDİR?

2008 yılında takma adı Satoshi Nakamoto tarafından kurulan bu para biriminin herhangi bir merkezi yoktur ve herhangi bir aracı olmadan da transferi yapılabilir. Doğal olarak her ülkenin kendi para birimi ile de satın alınabiliyor. Bununla birlikte herhangi bir merkezi olmamasından dolayı belirli bir sahibi de yoktur. Dünya piyasasında dolar ve EURO’ya rakip olan Bitcoin her gün gelişmektedir.

Bitcoin Nedir Nasıl Üretilir?

Kağıt Para Tarih Olacak mı?

Alanında uzman birçok kişiye göre bitcoin kâğıt parayı yok edecek ve kâğıt para yerine BTC kullanılacak. Tabi bu oldukça uzun bir süre sonra gerçekleşecektir çünkü yaşadığımız şu yıllarda böyle bir şey olması neredeyse imkânsız diyebiliriz.  Ancak şunu da unutmamak gerekir birçok ülkede bu para birimi kullanılıyor hatta bazı devletler resmi işlemlerinde dahi kullanmaya başladı. Almanya Maliye Bakanlığı bu durum ile alakalı olarak Bitcoin’i bir tür para birimi olarak kabul ettiklerini açıklamıştı. Bunu bir adım ileriye taşıyan İran ise kendisine yönelik yapılan ablukayı aşabilmek için Bitcoin kullanmaktadır.

Bitcoin Üretimi

Bitcoin üretmeye mining yani madencilik denilmektedir. Yazıyı okuyanlara göre bu işlem sadece kazıp BTC çıkarmak olarak anlaşıla bilir ancak bu biraz daha farklıdır. Sistem ağındaki güveni sağlamak, kullanıcıları belirli bir düzen şeklinde yönetmek için belirli bir ücret karşılığında bu işi yapan kişilere denilir. Tabi biz buranın asla farkında olmayız orası ayrı bir konu.

Eğer Mining işlemi yaparak bitcoin üretecekseniz o halde çok güçlü bir bilgisayar almanız gerekecektir çünkü bu işlem bilgisayarlar tarafından yapılmaktadır. İlk başlarda işlemci gücü ile yapılan madenciliğin yerini artık ekran kartı ile yapılan madencilik almış durumdadır. Buradan da anlaşıldığı gibi ekran kartı ne kadar güçlü ise miningdeki performansınız da o kadar iyi olacaktır. Bunlar dışında sadece kazı yapmak için özel olarak tasarlanmış cihazlarda bulunmaktadır.

Bitcoin neye göre değerlenmektedir?

Bitcoin değerli olarak doğan bir para birimi değildir ve bitcoinin değerini de insanlar belirlemektedir. Arz ve talep fazla olduğunda fiyat artar az olduğunda ise fiyat düşer. Az miktarda Bitcoin olduğu için talep artınca fiyat da artıyor ve BTC değer kazanıyor

Bitcoin Nasıl Kullanılmaktadır?

Bunun için ilk olarak bir cüzdanınızın olması gerekmektedir. Bu tür cüzdanlarda hesap açabilmek için akıllı telefonlarınızı ya da bilgisayarlarınızı kullanabilirsiniz. Cüzdan açmanın belirli bir sınırı olmadığı için sayısız cüzdan açabilirsiniz ve cüzdan açabilmek için özel bilgilerinizi de kullanmanıza gerek yoktur. Sahibi olduğunuz ya da ürettiğiniz Bitcoinler ile alışveriş yapabilirsiniz. Bu işlem için ülkemizde bir alt yapı bulunmasa da dünya genelinde kullanılmaktadır.

BTC Yatırıma Uygun Mudur?

Elbette uygundur çünkü fiyatını arz ve talep belirlemektedir. Günlük düzenli şekilde takip edildiği taktirde yatırımınızı değerlendirebilirsiniz. Tüm bunlar ile beraber anlık olarak transfer işlemleri de mevcut ve bu BTC’yi diğer yatırımlardan bir adım önde tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat