Bitcoin nedir? Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? Para nasıl kazanılır?

Ekim 18, 2017
Bitcoin nedir

Son zamanlarda sık duyulmaya başlayan bitcoin (btc) yeni bir para birimidir. Ama bu para birimi, USD, Euro, TL veya diğer para birimlerinden farklıdır. İlk olarak 10 yıl kadar önce Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkartılan bitcoin, düşük değerli hatta hiç değeri olmayan bir para birimi idi. Şimdilerde ise tüm dünyanın varlığını kabul ettiği, alışverişlerde bile geçerli saydıkları bir para birimi haline geldi. Peki, bitcoin nedir?

Bitcoin, Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir. İlk olarak 008 yılında Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkartılan para, tamamen dijital ortamda üretiliyor ve işlem görüyor. Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, fakat ülkelerin para birimi üzerinden alınıp satılabilen bir para birimidir.

Bitcoin nedir

Bitcoin kâğıt paranın yerine geçer mi?

Dijital ortamda üretilip satılan, değer kazanan/kaybeden bitcoin, şuan için kâğıt para yerine kullanılmıyor, ilerleyen dönemlerde ne olacağı bilinmez ama ciddiye alınacak bir para birimi olduğunu kabul etmek gerekiyor. 2010 yılında 100 USD değerinde bitcoin alanlar, çoktan atı alıp Üsküdar’ı geçti, yani köşeyi döndüler. Şimdilerde internet sitelerinde “ödeme yöntemleri” arasında “bitcoin ile ödeme” seçeneği yer alıyor. Her ne kadar reel pazarda kâğıt para olarak kullanılması söz konusu olmasa da internet alışverişlerinde geçerli bir paradır, sanırım ilerleyen dönemlerde çok daha fazla kendinden söz ettirecek bir para birimi haline gelecek.

Bitcoin nedir

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bir anda parlayan ve değerine değer katmaya başlayan bitcoin, bilgisayar ile üretilen bir paradır. Para birimi olarak her ne kadar zaman zaman farklı ülkelerden değişik sesler yükselmeye başlasa da BTC’in artık kabul edilir bir para birimi olduğu kesin. Peki, bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin madenciliği yapmak isteyenlerin sahip olmaları gereken şey GPU mining. GPU Mining nedir diye soracak olursanız, (Graphics Processing Unit), yani ekran kartları. Evet, bildiğiniz bilgisayarlarda bulunan ekran kartıdır. Ama bu ekran kartı tabi ki eski veya düşük bir ekran kartı değildir, güçlü ve hızlı işlem yapabilen ekran kartları ile sanal madencilik yapabilir ve bitcoin üretebilirsiniz.

Bitcoin nedir

Tek ekran kartı yeteri kadar kâr bırakmaz

GPU sistemlerinin temel özelliği tek bir ekran kartını bir kasaya bağlanmamasıdır. Son duyduğum kadarıyla bu iş için fabrika kuranlar bile var. Yani ne kadar çok GPU o kadar bitcoin.

Üretim yapmadan kazanılır mı?

Bitcoin madenciliğinin yanında bir de bu işin borsası var. Yani alım satım yapma yerleri. “Ben bu kadar riski göze alamam, paramı kazanmaya bakarım” diyenlerden iseniz biraz parayla btc alım-satım yaparak da para kazanabilirsiniz. Paribu, BTCTurk, Koineks gibi sitelerden paranızı yatırıp yükseldiğinde satabilir, düştüğünde ise alabilirsiniz.

Bitcoin nedir

BTC borsası para kazandırır mı?

Aslında bu soruya samimi bir şekilde cevap vermek gerekiyor. Doğrudur, 2010 yılında 100 dolarlık Bitcoin alanlar köşeyi döndüler ama şimdi bunu yapmak biraz daha zor. Yazıyı yazdığım an itibariyle şuan 1 btc 20,200 TL yani 5,316 USD ve tabi ki anlık olarak yükselip düşüyor. Bu durumda az parayla işin içine girdiğinizde kaybınız da kazancınız da az olacaktır. Ama yüksek meblağda paralar yatırdığınızda 1 kuruşluk yükselme ile milyarlar kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.

Bitcoin nedir

Her zaman kazanmak için ne yapmak gerek?

Bitcoin, yükselip düşen bir para birimidir, dolayısıyla size lazım olacak paranızı yatırmamanızı tavsiye ederim. Yani kenarda köşede ya da “yastık altı” paralarınız varsa ve kısa vadede ihtiyacınız olmayacaksa BTC alın derim. Uzun vadede iyi kazandırdığını bilmeniz gerekiyor, ama kesinlikle bugün yatırıp yarın çekerim diyorsanız bu işe hiç bulaşmayın, evdeki tavuğunuzdan olmayın derim….

Bol kazançlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat