“Bitcoin Al” Altın Al’ı geçti

Kasım 8, 2017

Son 1 yılda oldukça popüler olan Bitcoin her gün yeni gelişmeler ile girişimcilerin ilgi odağı haline geldi. 2009 yılında ilk piyasaya çıktığında 1$ civarında olan Bitcoinin tanesi şuan ortalama olarak 28.000 TL olarak işlem görmekte. Özellikle son bir yıl içinde yaklaşık olarak 10 katı kadar değerlenen Bitcoine ülkemizdeki ilgi her geçen gün artmakta. Piyasanın tüm dikkatini üzerine çekmeyi başaran sanal para birimi ABD’deki internet aramalarında “Altın satın alma” aramasını geçti.

Newyor Times haberine göre Wall Street’in ünlü yatırımcıları artık yeni bir sektör olan kripto para birimine mal varlıklarını yatırarak yeni bir borsaya geçmeye çalışmaktalar.

Peki, Nedir Bu Bitcoin?

Satoshi Nakamoto adlı genç yazılımcı tarafından ilk olarak 2008 yılında deneysel olarak başlatılan bu sanal para birimi çok geçmeden borsaları altüst edecek düzeye ulaştı. Sanal bir para birimi olan Bitcoinin herhangi bir bankası, ödeme sistemi veya bir merkezi yoktur.  Bitcoinin kurucusu olan  Craig Wright kendini gizlemek için Satoshi Nakamoto sahte adını kullanarak tüm işlemlerini gerçekleştirmiştir.

Bitcoini farklı kılan şey ise herhangi bir merkezinin veya bankasının olmamasıdır işlemler tamamen internet üzerinden gerçekleşmektedir. Yani buradan anlaşılacağı şey ise herhangi bir sahibinin olmadığıdır ve bundan dolayı fiyatları kafasına göre kimsenin belirlemediğidir. Fiyat düşüşünde ve artışında ise işlem hacmi ön planda tutulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat