Baş Ağrısının Nedenleri

Kasım 9, 2017
baş ağrısı nedenleri

Hemen hemen her 5 kişiden birinin çektiği baş ağrıları kimi zaman dayanılmaz bir hal almaktadır. Bunun yanında sürekli olarak kullanılan ağrı kesiciler ise sağlık anlamında ciddi tehditler oluşturmakta.

Bu yazımızda birçok kişinin dert yandığı baş ağrısı sorununu ele almaya çalışacağız. En sık karşılaşılan bu problemin tespiti ve çözümüne yönelik uygulayabileceğiniz tedavileri tek tek belirlemeye çalışarak faydalı bir yazı olmasını sağlamaya çalışacağız.

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Hem kendimizin çektiği hemde çevremizdeki birçok kişinin dert yakındığı baş ağrısı oldukça sık duyduğumuz sağlık problemlerinden biridir.  Başın herhangi bir noktasına başlayıp başın iç kısmı hariç hemen hemen her yerde görülebilir. Birbirinden farklı seviyelerde olmak üzere hemen hemen her çeşit ağrıya neden olabilir. Bazı ağrılar birkaç saat sürerken bazı ağrılar ise günlerce hatta haftalarca devam etmektedir. Kimi zaman ağrılar o kadar şiddetlenir ki uyku tutmaz olur ve çalışamaz hale gelebiliyoruz. Oldukça farklı çeşit ağrıları olan bu rahatsızlığın birçok türü de vardır.

Gerçekleşen baş ağrısının nedeni eğer vücutta bulunan başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa eğer bu ikince derecede baş ağrısıdır ancak sadece bu değil baş ağrısı sadece kendi kendine ortaya çıkabilecek bir hastalıkta olabilir bunu da unutmamak gerekir. Bu tür baş ağrıları yani herhangi bir sebep veya vücuttaki hastalık neden olmaksızın gerçekleşen ağrılar ise birinci derecede baş ağrısı olarak adlandırılmaktadır.  Genellikle insanlar tarafından tüm baş ağrıları aynı kategoride yani baş ağrısı olarak değerlendirilirken aslında her tür baş ağrısı farklı anlamlara gelmektedir. Birçok baş ağrısı türü vardır ve bunlardan bazıları da  migren, gerilim, küme olarak adlandırılabilir ve farklı seviye ve çeşitte ağrıya neden olur.

Birincil Baş Ağrısı

Migren ağrısı en belirgin türlerden biridir. Migrenin neyden ve ne durumda oluştuğuna dair henüz net bir bilgi olmamasına karşın genellikle genetik genlerin ve çevre koşullarının büyük olduğu gözlemlemektedir. Migren beyinde bulunan damarların çeşitli sebepler dolaysıyla daralması ardından genişlemesiyle ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür. Kan dolaşımının sistemi ve ağrı sinyallerini ileten ve bu yönde oldukça etkili olan 5. beyin sinirinde meydana gelen değişikliklerde migren oluşmasında büyük etkiye sahiptir.

Yapılan bilimsel araştırmalar  seroton ve diğer ağrı düzenleyici kimyasalların migrenin oluşmasındaki büyük etkisini de ortaya koymaktadır. Migrenin oluştuğu süreçte minimuma inen  seroton kimyasalı, trigeminal sinirinde bulunan  ‘nöropeptid’ moleküllerini salmasına etki eder. Salgının ardından Nöropeptidler menenje yani beyin zarına ulaşmaya başladığında ise baş ağrılarına doğal olarak migrene neden olur.

Stres, açlık, yorgunluk, uykusuzluk, çikolata, içki, sigara ve daha sayabileceğimiz birçok durum ve etki baş ağrısında büyük rol oynamaktadır. Bunun yanında yüksek ses, görüntü, sürekli müzik, gibi duygusal etkenler de migrene neden olabilmektedir. Bayanlarda ise hormonal dengesizlik de migrene neden olabilir.

Gerilim Tipindeki Baş Ağrıları

Gerilim tipine sahip olan baş ağrıları genel olarak boyun ve baş derileri içinde meydana gelen baş ağrılarındandır. Genel olarak başın arka tarafında başlar ve önde doğru uzar. Omuzdaki ağrı, boyun yorgunluğu, kafa derisi yada çene bu ağrıların en çok neden olduğu bölgelerdir. Çoğu kişide karşılaşılan bu ağrı tipi en çok karşılaşılan baş ağrılarındandır.  Bu ağrıya neden olan şeyler ise anksiyet, stres, depresyon, baş zedelenmesi yada kas gerilmesi neden olabilmektedir.

Uzun süre başın sabit bir şekilde tutulması bu hastalığa neden olabilir. Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde görülen bu ağrı tipi boynun sürekli olarak sabit durması sonucu oluşur. Buna bir başka neden olan sebepler ise uzun süre çalışarak efor sarf etme, kötü yatak koşulları ve uyku pozisyonu, uykusuzluk, halsizlik, dişin gıcırdaması, sinüzit, gözün yorulması ve düzensiz beslenme diyebiliriz.

Tüm bunlar dışında tükettiğimiz gıdaların da baş ağrısına neden olduğu araştırmacılar tarafından tespit edilmiştir. En çok baş ağrısına neden olan ürünler ise çikolata ve eski peynir türleridir. Yiyecekler içinde bulunabilecek olan doğal veya yapay maddeler baş ağrısına neden olabilir. Ancak baş ağrısına en çok ne neden olur diye bir soru yöneltilecek olursa eğer buna verecek cevabımız hazırdır. Cevap ise alkoldür. Bununla beraber düzenlerde alakalıdır ve burada da kahve önemlidir. Örneği kişi belirli düzende kahve tüketiyorsa eğer gün içinde bu düzene uymaz ise kafein eksikliğinden dolayı baş ağrısı çekebilir.

Ergenlik Zamanı

Küme baş ağrıları en rahatsız eden baş ağrılarındandır. Birden ve aniden başlayan bu ağrılar kişiyi uykusundan uyandıracak türden baş ağrılarıdır. Aynı gün içinde birkaç kere rahatsızlık veren bu ağrılar günlerce, haftalarca hatta aylarca sürebilir. Sonra ağrı birden bire kesilen bu ağrı uzun bir süre görünmez ve tekrar ağrılar gelir. Bu ağrının henüz neden dolayı olduğu belirlenememiştir ve düzensiz olması ise ayrı bir probleme neden olmaktadır. Yine de bazı bilim adamları bu tür baş ağrısına yönelik olarak çalışmalar yapmış ve ağrı nedeni olarak serotonin ya da histamin salgısının birden ve aşırı olarak salgılanmasının neden olabileceğini düşünmektedirler. Aşırı parlak ışıklar, çok yüksek irtifa, aşırı sıcaklık veya soğukluk ve fiziksel olarak yorgunluk bu baş ağrısına neden olabilmektedir. Küme baş ağrısı diğer baş ağrısı türüne göre daha az rastlanmaktadır.

İkincil Türdeki Baş Ağrıları

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi ikincil türdeki baş ağrılarına neden olan şey başka bir hastalıktır ve ikincil türde bir baş ağrınız varsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir. Birazdan yayınlayacağımız listede baş ağrısına neden olan hastalıkları görebilirsiniz. Daha önce hiç tecrübe etmediğiniz türde bir ağrınız varsa, şiddetli oluyorsa, sık sık tekrarlanıyorsa, enseden başlayıp aniden kafaya atıyorsa bu ağrılar büyük ihtimal bir hastalığın belirtisidir ve derhal doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

İkincil türdeki baş ağrısına neden olabilecek olan hastalıklar.

– Başta veya boyunda yaralanma olması

– Beyin damarındaki hastalıklardan dolayı ağrılar meydana gelebilir

– Beyindeki sinirlerden dolayı gerçekleşen baş ağrıları.

– Beyin içi hastalıklarından dolayı gerçekleşen ağrılar

– Beyin tümörlerinden dolayı gerçekleşen ağrılar

– Beyin basıncının yükselmesinden dolayı gerçekleşen ağrılar

– Beyin enfeksiyonlarından dolayı gerçekleşen ağrılar

– Sinüzitten dolayı gerçekleşen ağrılar.

Günlük düzenli hale gelmiş olan baş ağrıları

Günlük olarak düzenli şekilde meydana gelen ağrılar aynı zamanda ikincil türdeki hastalıkların bir belirtisi olarak başlamış olabilir. Ancak bir diğer ihtimal olan birincil ağrı tipi de olabilir yani herhangi bir hastalığa bağlı olmayan genetik veya çevreden dolayı meydana gelen baş ağrılarından da olabilir. Bunun sonucunda ise şu kanıya varılır: Vücudunuz artık ağrı sinyallerine karşı aşırı tepki vermeye başlamıştır veya beyniniz ağrıları bastırmak için gönderilecek sinyalleri göndermiyordur ve buda beyninizin görevini tam olarak yerine getirememe durumunu ortaya çıkarmaktadır her ihtimale karşı doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Hiçbir hastalığa bağlı olmadan görülen baş ağrı tiplerinin çoğunda yoğun ve sık şekilde kullanılan ağrı kesiciler de neden olabilmektedir. Ağrı kesiciye alışan vücut ağrı kesici alınmadığı taktirde bu belirtiyi göstermektedir. Bir süre sonra ağrı kesiciye bağımlı hale gelinmektedir. Eğer siz haftada 3 kere ayda ise 9 kereden fazla ağrı kesici kullanıyorsanız sizde de günlük ağrı çekeceğiniz büyük olasılıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat