Baclink Nedir?

Haziran 17, 2014
backlink nedir

Son zamanların web dünyasında en çok konuşulan terimlerinden biri de “Backlink” terimidir. Sanal dünyada yerini kapmak isteyenler bir şekilde kelimeye aşinadırlar. Ancak tam olarak manası nedir, ne işe yarar, ne zaman kullanılır, kullanılırken nelere dikkat edilir? gibi soruların cevabı her ne kadar bilinse de yine de merak duygusu uyandıran sorulardır. Bu konuda çeşitli deneyim ve kaynaklardan faydalanarak sizlere açıklamaya çalışacağız.

Backlink nedir?

Backlink, siteler arası takas yapılan linkleme metodudur. Daha geniş anlamda ifade edecek olursak, geçmişi uzun süreye dayalı, arama motorları tarafından bir şekilde kabul edilmiş sitelerin, kendinden yaşça küçük sitelere link vermesidir. Bundan önceki zamanlarda aslında “Backlink” terimi kullanılmazdı. Ancak bazı sitelerde genellikle sidebarda ” Kardeş siteler, tavsiye linkler” gibi ifadelerin altında bazı sitelerin URL’leri yazılırdı. Aslında tam manasıyla backlink buydu. Ancak çok gerekli bir şey olmadığı için gerçekten birbiri ile samimi olan site sahipleri yardımcı olmak adına bunu yaparlardı. Yani açıkçası sitenin arama motorlarında yükselmesi için yapılmazdı. Ancak son birkaç yıl içinde site sayılarının artması, aynı sektörde sitelerin daha fazla sayıya ulaşması gibi nedenlerden dolayı “Kardeş linkler” artık kalktı yerine “Ücretli linkler” tabiri getirilmese de ücret karşılığında bu yapıldı, yani backlink işleri kendini göstermeye başladı.

Backlink ne zaman alınmalıdır?

Aslında her SEO’cunun kendine göre bir taktiği vardır. Kimi yeni açılan bir site de olsa backlink kasarak bir şekilde üst sıralara çıkartır kimisi bu süreyi daha da uzun tutabilir. Bu tamamen kişinin kendi işine kalmış bir şeydir. Ancak izlenim ve tecrübelerime dayanarak şunu ifade edebilirim. Backlink alınmadan önce sitenin hedef kelimede doyurucu makale sayısına ulaştırılmalıdır. Hedef kelime, yaptığınız iş ile alakalı kelime grubundan kendinize göre seçtiğimiz kelimelerdir. Aslında tek kelimeli siteler çok az bulunsa da ana hatta tek kelimedir. Mesela bir film sitesinde hedef kelime “Film” olsa da bu kelime ile üst sıralara çıkmak zordur. Bunun için genellikle ek kelimeler kullanılır. Yani “Film izle, canlı film izle, online film izle, kesintisiz film izle” gibi. Makale sayısının kaç adet olması gerektiği konusunda bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak makalelerin de tek seferde girilmemesi gerekiyor. Yani bir haftalık siteye eklenen 100 adet makaleden sonra backlink almak doğru değildir. Biraz da sitenin eskimesi gerekiyor. 100 makaleyi bir haftaya yaymak yerine 1 aya yaymak daha mantıklıdır. Ya da bu sayıyı yükseltmek mümkünse 3-4 aylık bir süre içine yayılarak daha da arttırılabilir. Arama motorları sitenize tam aşina olduktan sonra ufak ufak backlink alınarak, siteye bir anlamda takviye destek verilebilir.

Backlink alınacak siteler ne tür olmalıdır?

Aslında son zamanlarda haber sitelerinden çok fazlasıyla backlink alınmaya başladı. Haber siteleri genel oldukları için her kategori neredeyse bulunur. Bu gerçekten backlink almak için iyi bir fikirdi. -di diyorum. Çünkü arama motorları artık bu tarz backlinkleri sevmiyorlar. Daha çok sitenin kendi alanıyla ilgili sitelerden alınan linklere daha çok değer veriyorlar. Tabi yine de altını çizerek söylemem gerekiyor. Bunlar kendi şahsi fikirlerimdir. İşinde uzman olan başka SEO‘cular bunu bu şekilde kabul etmeyebilirler.

Backlink konusu bundan ibarettir. Daha geniş açıklama ihtiyacı duyanlar, webmaster forumlarından, arama motorlarından konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat