Apple’a büyük baskı!

Haziran 16, 2014
apple'a büyük baskı

Apple’a daha önce de doğayı korumayı amaçlayan gruplar tarafından gönderilen davet mektubunda ürünlerinde kanserojen malzemelerin kullanılmaması yönünde çağrıda bulunmuştu. Özellikle dış kapsamlar için kullandığı malzemelerin kimyasal maddeler olduğu için çok sayıda Çinli çalışanların sağlıkları tehlikeye girmişti. Bu nedenle bu ürünlerin kaldırılması yönünde Apple’a çağrı yapılmıştı.

Zehirli olduğu bilinen “benzene” ve “n-hexane” malzemelerinin Apple ürünlerinde kullanılması özellikle üretim anında işçilerin sağlığını büyük ölçüde riske atıyor. Ekranların temizlenmesinde kullanılan “N-hexane” malzemesine uzun süre maruz kalındığında sinirlerin yıpranmasına ve felce neden oluyor.  “Benzene” malzemesinin ise elektronik parçaların temizlenmesinde kullanıldığını açıklayan yetkililer, kimyasal madde taşıyan bu malzemenin uzun süre kullanılmasıyla ciddi sağlık sorunlarının görülmesine neden olduğu yönünde.

Mektup Green America grubu tarafından başlatılan kampanyanın ikinci parçasını oluşturuyor. Apple CEO’su Tim Cook’a gönderilen bu davet mektubunda kullanılan kimyasal malzemelerin kaldırılması istenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat